Rok 2011 začal pro obchodníky na finančních trzích stejně, jako skončil rok předchozí – pozitivně. Již od jeho začátku se akciím v Evropě i v USA daří, když jen v minulém týdnu vystoupal americký burzovní index S&P500 na hodnoty, na kterých se naposledy pohyboval jen pár dnů před tím, než v září 2008 finančním světem otřásla zpráva o krachu americké investiční banky Lehman Brothers.
Motorem růstu akcií byla především měnová politika centrálních bank, které s pomocí masivní monetární expanze podepřely ceny téměř všech finančních aktiv. Snížení úrokových sazeb, které následovalo, a z něj plynoucí stabilizace a ekonomické oživení, se následně promítlo také do hospodářských výsledků firem, což dále zvyšovalo atraktivitu jednotlivých akcií. Zatímco tak například ještě ve třetím čtvrtletí 2009 dosahoval výnos na akcii (EPS – earning per share) v případě amerického indexu S&P500 pouhých 50 dolarů, v zatím posledním čtvrtletí (3Q 2010) to bylo již necelých 80 dolarů. Přestože jsou tyto výsledky stále poměrně daleko od rekordních 89 dolarů z roku 2007, již během nadcházejících týdnů může být vše jinak.
Očekávání vysledků jsou značná, především u energetických společností
Začíná totiž výsledková sezóna, která by měla být podle mnohých pro americký korporátní sektor mimořádně úspěšná. Počínaje tímto týdnem ovládne dění na finančních trzích zveřejňování výsledků hospodaření těch největších amerických firem za čtvrté čtvrtletí minulého roku. Očekávání jsou přitom značná. Podle většinového konsenzu, zpracovaného agenturou bloomberg, by měl EPS indexu S&P500 vystoupat v posledním čtvrtletí minulého roku o 18 % na rekordních 94,6 dolarů. K takto robustnímu růstu by mělo přispět jak ekonomické oživení v USA a ve světě, tak především rostoucí ceny komodit, které se podepíšou na vyšších tržbách.
Graf: Výnos na akcii (EPS) indexu S&P500
Zdroj: bloomberg, XTB
Vůbec nejlépe by si proto měly vést energetické společnosti a společnosti v odvětví základních materiálů s očekávaným růstem EPS až ve výši 28 %. Až s poměrně výrazným odstupem budou následovat ostatní sektory, jako jsou technologický či telekomunikační, u kterých se čeká růst EPS o 12 %. V případě průmyslových podniků mají růst tržby na akcii o přibližně deset procent a jen nepatrný nárůst, případně mírný pokles, by měly zaznamenat sektory blízké spotřebitelům, jako je zdravotní péče, nebo spotřební zboží. Důvodem je stále nízká spotřebitelská poptávka, kterou dusí vysoká míra nezaměstnanosti. Čím dále od spotřebitelského sektoru tedy daná firma působí, tím lepší výsledky za čtvrtý kvartál od ní lze očekávat.
Přehled nejvýznamnějších firem reportujících výsledky hospodaření 4Q v nadcházejících dvou týdnech:
zdroj: XTB; vysvětlivky: BMO = před otevřením trhu; AMC = po zavření trhu; N/A = není dostupné
Autor článku působí jako analytik společnosti X-Trade Brokers.