...
Index PX: 1 215 bodů (-2,3 % d/d); objem: 1 825 mil. Kč
Komentář k trhu
Pražská burza včera prošla hlubší korekcí, když index PX během seance postupně zvyšoval svou ztrátu a uzavřel slabší o 2,3 % na denním minimu. Aktivita investorů byla lehce nadprůměrná. Investoři raději vybírali zisky před zahájením výsledkové sezony, kterou včera v USA rozběhla hliníkářská společnost Alcoa. Nervozita je patrná také před středeční a čtvrteční aukcí státních dluhopisů Portugalska, Španělska a Itálie, což se projevilo zejména na bankovním sektoru, který v Evropě ztrácel nejvíce. Erste Bank odepsala 3,6 % a propadla na 827,8 Kč. Komerční banka ztrácela spíše kosmeticky 1 % a uzavřela na hladině 4 300 Kč. Nejhůře se ovšem vedlo NWR, které po měsíčním téměř nepřetržitém růstu odevzdalo 4,55 % (291,6 Kč). Propad se nevyhnul ani akciím ČEZu (-2,6 %, 817 Kč), které v posledních dnech nacházely podporu zejména u institucionálních investorů. Cena elektřiny se přitom během dne dostala na svá půlroční maxima. CETV odevzdalo 2,2 % (381,2 Kč).
ČEZ: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman se v rozhovoru pro dnešní LN vyjadřuje k investičnímu plánu a zadlužení společnosti. Podle Romana se v rámci programu Nová vize snížil investiční plán ze 450 na 300 mld. Kč., což potvrzuje již známé informace. Roman dále uvádí, že současné zadlužení ČEZu je na optimální úrovni a že společnost nemá za cíl jej zvyšovat. Společnost bude mít takovou úroveň dluhu, aby si udržela současný rating. Tato informace je také známa. Konečně Roman uvádí, že ČEZ může prodat minoritní podíly ve svých projektech v oblasti obnovitelných zdrojů a získat tak dodatečné zdroje. Zprávy hodnotíme jako neutrální.
Inflace – prosinec (Analytik: Petr Sklenář)
Inflace v prosinci zrychlila na 2,3 % po předchozí stagnaci na 2,0 %. Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,5 % m/m. Výsledky jsou téměř v souladu s očekáváním (AFT i trh: 2,2 % r/r) a výraznější překvapení nenastalo ani ve struktuře. Klíčovou složkou se opět stal nárůst cen potravin (2,0 % m/m; příspěvek k meziměsíčnímu růstu 0,3 procentních bodů). Kromě sezónního nárůstu cen ovoce (14 % m/m) a zeleniny (6 %) vzrostly i ceny pečiva (4,0 %). Další výraznou položkou se stalo zdražení pohonných hmot (4,6 % m/m; příspěvek 0,2 p. b.) v reakci na nárůst světových cen ropy a oslabení koruny k dolaru na závěr roku. Ceny benzínu Natural95 dosáhly v prosinci na 5leté maximum (32,9 Kč/l), nafta byla nejdražší od září 2008 (32,0 Kč/l). Ostatní změny cen již byly minimální. Za celý rok 2010 průměrná inflace dosáhla 1,5 %, v letošním roce její zrychlení na 2,2 %.
Nezaměstnanost – prosinec (Analytik: Petr Sklenář)
Míra nezaměstnanosti v prosinci nečekaně prudce vzrostla na 9,6 % z listopadových 8,6 %. Výsledek byl výrazně horší, než se čekalo (AFT: 9,1 %, trh: 9,2 %). Nárůst je dvojnásobný, než je průměrný sezónní nárůst v prosinci. Překvapením jsou rekordní registrace nových uchazečů na úřadě práce (96,5 tis.). Ministerstvo práce nepodává jasné vysvětlení, pravděpodobně došlo ke kumulaci několika faktoru – tuhá zima (rychlejší ukončení venkovních prací), další restrukturalizace spojená s propouštěním v sektoru služeb a první dopady úsporných opatření ve veřejných financí, které mimo jiné od letošního ledna zpřísňují podmínky při vyplácení podpor. Mírně slabší data z trhu práce přicházely předchozí 4 měsíce, ale v prosinci došlo ke skokovému zhoršení, které ovšem nemá odraz v jiných indikátorech. Dobrým signálem je pokračující nadprůměrný přechod z úřadu práce do zaměstnání (23,4 tis.) a pozitivní zůstává sentiment i v hlavním zaměstnavateli – v českém průmyslu. Lednové výsledky naznačí, zda prosincový nárůst byl pouze jednorázový výkyv anebo náznak hlubší změny.