Aktuální dění na devizových trzích: EUR se usadilo na dvouměsíčních maximech

24.01.2011 | , Saxo Bank
INVESTICE


Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets, www.saxobank...

...cz
Údaje IMM naznačují spíše postupné uzavírání krátkých pozic než otevírání čerstvých dlouhých pozic
Komentáře k dění na trhu:
Závěr minulého obchodního týdne byl volatilní. EUR po velmi dobrém výsledku německého průzkumu IFO posilovalo. Důvěra v Belgii byla také extrémně vysoká (nejvyšší od září 2007) a spekulace o španělském plánu na rekapitalizaci cajas hrály rovněž do karet eurobýků (nebo spíše kleply euromedvědy přes tlapy!). GBP se na druhé straně vedlo hůře, jelikož britské maloobchodní tržby zklamaly (i když hlavním viníkem bylo rozhodně počasí) a A. Posen se vyjadřoval v poněkud holubičím tónu (tj. „to, že trh už do cen započítal zvýšení sazeb v roce 2011, ještě neznamená, že k němu opravdu dojde“). USDCHF se nedokázal protlačit níže, jelikož kupce CHF zastrašily nedávné komentáře představitelů SNB. CAD ignoroval nižší ceny ropy a dostal se na třídenní maxima vůči dolaru, jelikož prudce stouply maloobchodní tržby (+1,3 % m-m oproti očekávaným 0,5 % a revizi údajů z předchozího měsíce směrem nahoru).
V pátek nebyla v USA zveřejněna žádná data, která by trhy jakkoli zahýbala, a Wall Street zakončil obchodování se smíšenými výsledky. Americký dluhopisový trh posílil díky tomu, že Fed nakoupil desetileté dluhopisy v hodnotě 8 mld. USD, a dolarový index v důsledku toho uzavřel na dvouměsíčních minimech, přičemž EUR se poprvé za tu dobu dostalo nad hranici 1,36 a během uplynulého týdne vůči americké měně posílilo o 1,7 %. Údaje IMM sice v průběhu posledního vykazovaného období ukazují silný nákup EUR, naznačují ale, že se jednalo spíše o uzavírání krátkých pozic, než o otevírání čerstvých dlouhých pozic.
Asie zahájila tento týden obchodování relativně poklidně, přináší jen málo údajů, kterým by bylo potřeba věnovat pozornost. Víkendové události měly malý dopad, a tak jsme se většinu seance pohybovali blízko uzavíracích úrovní newyorského obchodování. AUD se na začátku obchodování propadl poté, co ceny výrobců za 4. čtvrtletí vykázaly zpomalení (mezičtvrtletně pouze +0,1 % oproti očekávaným 0,5 % a předchozím 1,3 %), i když ztráty se omezily přibližně na 20 bodů.
Místní čínská média přinesla zprávu o neshodách centrální banky a regulačního orgánu ohledně nastavení úvěrového cíle a způsobu jeho kontroly. Článek naznačuje, že čínská centrální banka chtěla strop ve výši 900 mld. juanů, zatímco čínská komise pro regulaci bankovnictví dávala přednost cíli ve výši 1,0-1,2 bilionů juanů. Kromě toho článek informuje, že centrální banka prosazuje tzv. dynamicky rozlišený systém požadovaného poměru rezerv, s jehož pomocí by mohly být poměry rezerv pravidelně upravovány tak, aby větší věřitelé byli nuceni poměry rezerv zvýšit.
V evropském obchodování je o něco málo rušněji, i když ne příliš. Čeká nás zveřejnění indexu nákupních manažerů v eurozóně a Německu a průmyslová výroba EU. Z USA žádná uveřejnění v plánu nejsou, velké reakce ale ještě v tomto týdnu vyvolá úterní zpráva prezidenta Obamy o stavu unie, první letošní zasedání Fedu ve čtvrtek a páteční údaje o DPH za 4. čtvrtletí.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.