Komodity: Ropa znovu v hledáčku investorů

24.01.2011 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


Na počátku asijské seance se projevily náznaky růstu cen ropy, ty ovšem neměly dlouhého trvání. Ropný Benchmark Brent se po ránu obchodoval za 98,04...

...dolarů za barel, WTI se nadále držela pod devadesáti dolary a obchodovala se za 89,45 USD/bbl. Uprostřed evropské seance však oba ropné benchmarky ztrácejí již několik desetin procenta.

V dalším průběhu týdne se očekává zvýšení cen černého zlata na základě pozitivních ekonomických dat z USA i Evropy, které by mohly zvýšit očekávání rostoucí poptávky v následujících měsících. Jednou z nejdůležitějších událostí týdne bude zasedání Federal Open Market Commitee (FOMC) v USA, které bude probíhat v úterý a ve středu.

Ropný benchmark WTI v minulém týdnu ztratil 3,74 % a Brent skončil ve ztrátě 0,79 %. Rozdíl v cenách hlavních světových ropných benchmarků se tak neustále zvyšuje. Výprodeje se konaly pod taktovkou statistik z Číny, které odhalily na očekávání rychlý hospodářský růst. Navíc se v nejbližších měsících očekávají stupňující se problémy s inflací. Obchodníci se bojí zavedení restriktivních opatření na omezení hospodářského růstu, které by měly negativní vliv na poptávku po finančních aktivech včetně ropy.

Cena ropy dosáhla pětitýdenního maxima 12. ledna po zveřejnění zásob ropy, benzínu a dalších ropných destilátů. Zásoby se stále nacházejí nad pětiletým průměrem, což je jedním z hlavních faktorů vysokého rozdílu cen Brentu a WTI. Do dnešního dne tak cena ropy WTI už klesla o téměř 5 %.

XTB team (sales@xtb.cz)

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.