Makro: Aktivita soukromého sektoru eurozóny v lednu dosáhla šestiměsíční maximum

24.01.2011 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


Aktivita soukromého sektoru eurozóny v lednu zrychlila víc, než se očekávalo na čele s Německem a Francií. Kompozitní výstupní ukazatel, který...

...zahrnuje data nákupních manažerů průmyslu i služeb podle předběžných dat Markit Ecomics vzrostl o 0,8 bodu na půlroční vrchol 56,3 bodů. Hladina 50 bodů odděluje růst od poklesu. V prosinci setrval beze změn na úrovni tříměsíčního maxima 55,5 bodů a většinový konsenzus předpokládal 55,6 bodů. V Německu dosáhl index aktivity nejvyšší úroveň od června 2006 a společně s Francií se pohyboval nad průměrem eurozóny.

Předběžný indikátor aktivity průmyslu eurozóny v lednu zpomalil z 57,1 na dvouměsíční minimum 56,9 bodů a udržel nepřetržitý růst šestnáctý měsíc. Výsledek nepatrně zaostal za konsenzuální prognózu 57,0 bodů. PMI odráží údaje z Německa, Francie, Itálie, Španělska, Irska, Rakouska, Řecka a Nizozemí. V Německu nečekaně oslabil o 0,5 bodu na dvouměsíční minimum 60,2 bodů a zaostal za očekáváním 60,8 bodů. Ve Francii se propadl o 2,9 bodu na půlroční minimum 54,3 bodů.

Ukazatel aktivity soukromého sektoru služeb eurozóny v lednu naopak zrychlil o 1,0 bod na dvouměsíční maximum 55,2 bodů. V prosinci ztratil 1,2 bodů na 54,2 bodů a většinový konsenzus nepředpokládal změnu. PMI zpracovává údaje z osmi zemí eurozóny, které reprezentují asi 80% výkonu sektoru služeb. Služby eurozóny drží nepřetržitou expanzi sedmnáctý měsíc. Podle dostupných dat výrazně zrychlila aktivita služeb v Německu. PMI vzrostl o 0,8 bodu až na 55-měsíční vrchol 60,0 bodů a předčil o 0,9 bodů konsenzuální předpovědi. Ve Francii ukazatel vyskočil o 2,2 bodu na čtyřměsíční maximum 57,1 bodů.

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.