Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 31. 3. do 4. 4. 2003
České akcie tento týden opět potvrdily, že umí jít vlastní cestou, navíc bez výrazných výkyvů. Index PK 30 sice v průběhu týdne dále posunul více než dvouletý rekord až na 765,1 bodů, přesto uzavíral ve srovnání s předchozím týdnem pouze půlprocentním růstem na hodnotě 756,6 bodů.
Akcie ČEZ ve středu prolomily stokorunovou hranici, kde byly naposled v květnu loňského roku. Nakonec si však připsaly zisk pouze 0,8 % na pátečních 97,30 Kč. Třísetkorunovou hranici neudržel Český Telecom, který nakonec poklesl o 1,9 % na 297,10 Kč. Na rovných 12 000 korunách, stále ještě s nárokem na dividendu, uzavíraly v pátek akcie Philip Morris. O téměř devět procent výše, až na 5 025 korun, se posunula Česká pojišťovna. Dařilo se rovněž Sokolovské uhelné, která uzavírala o 14,4 % výše na 385 korunách. Očekávané vyloučení z obchodování podpořilo zájem o akcie společnosti ETA, které týden uzavíraly desetiprocentním růstem na 160 korunách.
Výrazně na sebe opět upozornily akcie společnosti SG-Industry, bývalého fondu IF YSE. Rekordní růst z počátku tohoto roku vystřídal neméně prudký propad, podpořen pravděpodobně konkurzem, který byl na společnost prohlášen 14. března. Volný pád se zastavil až na hranici šesti korun za akcii, kde se objevila poměrně silná poptávka. Přesto akcie v tomto týdnu ztratily dalších 22 %, celkově od rekordních 19 Kč ze 17. března již plné dvě třetiny hodnoty. Na základě prohlášení konkurzu na společnost, zahájil RM-S správní řízení na vyloučení emise z trhu.
Výrazně se daří naopak dalšímu z bývalých privatizačních fondů, společnosti CIMEX KONCERN, dříve IF Jistoty. Obě emise této společnosti registrované na trhu RM-S zpevnily v průběhu týdne za naprosté převahy poptávky až na 145,8 Kč, resp. 506 Kč. Od začátku roku tak svou hodnotu již více než ztrojnásobily!
Aleš Mátl - RM-SYSTÉM