...
První týden americké výsledkové sezóny za 1Q2011 přinesl lehkou deziluzi na světových trzích, když první zveřejněné výsledky nepřinesly kýžený pozitivní impulz. Domácí trh byl pod vlivem vlastních aspektů, z čehož na index největší dopad mělo obchodování Komerční banky bez nároku na dividendu, což významně přispělo k posunu indexu PX o –2,4 % v mezitýdenním vyjádření. Jak již zmíněno, investoři se zajímali o výsledkovou sezónu v zámoří, která prozatím nepřinesla pozitivní impulz. Výsledky zveřejňovaly společnosti jako Alcoa, JP Morgan, Google či Bank of America. Poměrně, můžeme říci nepříznivým faktorem pro trhy, bylo opětovné připomenutí potenciálu restrukturalizace řeckého dluhu či americkým prezidentem nastíněné plánování fiskální restrikce v nejbližších letech (především rozpočtové škrty, ale i zvýšení některých daní).
Za hlavní zprávu tohoto týdne na domácím trhu považujeme oznámení cen koksovatelného uhlí a koksu pro 2Q11 pro společnost NWR. Průměrná dosažená prodejní cena koksovatelného uhlí je 215 EUR/t a koksu 400 EUR/t. Obě zveřejněná data považujeme za dobrá (lepší než naše očekávání). Lehce negativní informací bylo udržení si horšího produkčního mixu uhlí pro 1Q11. Nicméně tuto informaci společnost již víceméně naznačila v minulém oznámení. Akcie zakončila týden na úrovni 274,5 Kč (-8,2 % t/t).
Z domácího trhu nesmíme opomenout první den obchodování Komerční banky bez nároku na hrubou dividendu (úterý) ve výši 270 Kč/akcii (představovala 6,2 % hrubý dividendový výnos). Titul právě díky této akci zakončil obchodování na úrovni 4175 Kč (-4,9 %). Nicméně když abstrahujeme od dividendy, pak zjistíme, že mezitýdenní výkonnost je pozitivní.
Výsledky společnosti ECM jen nadále utvrdily náš názor nad komplikovaností současné situace ve společnosti. Současně se během týdne objevily snahy některých věřitelů podat na společnost insolvenční návrh. Prozatím na firmu insolvence uvalena nebyla, ale i sama společnost indikuje, že zkoumá různé druhy řešení současné situace, včetně soudní ochrany. Titul zakončil týden na úrovni 46 Kč (-43,9 %).
Nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (+1,0 %, 186,6 Kč). Na trhu se objevila zpráva, že potenciální zájem Gazpromu o podíl v České rafinérské může být odložen díky zaměření na ostatní aktivity. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo právě ECM (-43,9 %, 46 Kč). Zprávy o potenciální insolvenci společně s nepříznivými výsledky byly příčinou vysokého propadu ceny akcie. Navíc komentáře samotné společnosti o potenciálu scénáře se soudní ochranou spíše napomohly prodejnímu tlaku.
V příštím týdnu se trh zaměří na pokračující výsledkovou sezónu v USA. Právě příští týden bude přímo nabitý důležitými společnostmi především bankami jako Citigroup (pondělí), Goldman Sachs (úterý), Wells Fargo (středa) či Morgan Stanley (čtvrtek). Nesmíme opomenout, že příští týden bude nejen v USA, ale i ve značné části Evropy v pátek svátek Velkého pátku, kdy budou trhy zavřeny – český trh bude otevřen.
Z domácího trhu nesmíme opomenout, že v úterý je poslední den, kdy se akcie Philip Morris ČR obchoduje naposledy s nárokem na hrubou dividendu ve výši 1260 Kč, což představuje hrubý dividendový výnos 12,2%.
Ve čtvrtek pak Unipetrol zveřejní svoje provozní data za 1Q. Zde očekáváme, že rafinerie budou slabší, nicméně petrochemie by měla vykázat pokračující solidní čísla. Negativním faktem bude nepříznivý vliv neočekávané odstávky, který například ve 4Q10 podobná odstávka měla nepříznivý vliv na provozní zisk EBIT ve výši 70 mil. Kč.
Z makroekonomických událostí bude v USA příští týden patřit především datům z trhu nemovitostí, ale obecně se nedomníváme, že se trh zaměří na některé číslo specificky.
Celkově očekáváme, že příští týden bude na trhu přetrvávat nervozita ze zveřejněných výsledků amerických firem a dalšího vývoje kolem potenciální restrukturalizace řeckého dluhu.