Cukr
Oslabení zaznamenal v předchozím týdnu cukr. Ve středu došlo dokonce k největšímu propadu jeho ceny za posledních 8 týdnů, k čemuž přispěly informace o rostoucích vývozech ze strany Indie a Thajska. Tyto 2 země jsou hned po Brazílii nejvýznamnějšími pěstiteli. Objevovaly se i informace podporující případný růst ceny, jako zpráva Australia and New Zealand Banking Group upozorňující na možnost letošního růstu dovozu cukru do Číny až o 35%. V Číně je současná produkce slabší než tamní poptávka. Tamní spotřeba letos bude až o 2,5 milionu tun vyšší než produkce. Naopak další zprávou, která pomohla korekci byl odhad brazilské agentury Conab naznačující, že letošní růst produkce v Brazílii bude ze současných 38,2 milionu na finálních 40,9 milionu tun cukru. Červencový cukr v pátek na ICE Futures U.S. zakončil oslabením na 21,45 centů za libru.
Ropa
Důležité zprávy uveřejnila agentura IEA, která změnila svůj předchozí odhad poptávky po ropě směrem dolů. Dle ní by poptávka po ropě měla být o 190 000 barelů denně nižší, než bylo uveřejněno v původním odhadu. I přes snížení předpokládané spotřeby, však má být letošní spotřeba o 1,3 milionu barelů denně vyšší a má se ustálit na 89,18 milionech barelů denně. IEA předpokládá růst ceny ropy i v letošním roce a OPEC by, dle ní, měl ve třetím čtvrtletí zvýšit těžbu na 30,1 milionu barelů denně pro saturování celosvětové poptávky. Ropa se dostala pod 100 USD na barel ve středu v návaznosti na pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky. V týdnu končícím 6. květnem zásoby ropy v USA vzrostly o 3,78 milionu na 370,3 milionu barelů. Tedy nejvýše od roku 2009. Za zmínku stojí jistě i to, že došlo k prvnímu růstu stavu zásob benzínu za poslední 3 měsíce. Ty se zvýšily o 1,28 milionu barelů. Červnová ropa na CME v pátek uzavřela růstem o 68 centů na 99,65 USD za barel. Růstu pomohly i statistiky, které poukázaly na vyšší než očekávaný hospodářský růst v eurozóně.
Bavlna
Dramata se odehrávala na trhu s bavlnou, která po nevýrazném pondělku, v úterý silně posílila. Ve středu z vyšších cen pomalu korigovala a ve čtvrtek oslabila o burzovní limit 6-ti centů a dostala se tak níže než na začátku týdne vůbec otevřela. Důvodem pro dramatický čtvrteční pád byl propad dovozu této komodity do Číny, která je zároveň jejím největším spotřebitelem. Dovoz bavlny do Číny se dle aktuálních zpráv v dubnu propadl o 35% v porovnání s dubnem předchozího roku. Dle dalších zpráv byla též zrušena velká čínská objednávka na dovoz 100 tisíc žoků bavlny z USA. Bavlna v letošním březnu dosáhla svých historických maxim, nicméně od té doby korigovala již více než o 33%. V pátek na ICE Futures U.S. červencové futures na bavlnu uzavřely mírným růstem na úrovni 145,15 centů za váhovou libru.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.