Ropa
Celkově velmi mírný nárůst zaznamenala v průběhu minulého týdne cena WTI americké lehké ropy na burze New York Mercantile Exchange. V porovnání se zavírací cenou poslední obchodní seance předešlého týdne 100,10 USD za barel se tato k poslednímu obchodnímu dni minulého týdne zvýšila o pouhých 49 centů na 100,59 USD za barel. Na počátku sledovaného období černé zlato nejprve oslabilo o 2,4 % na 97,70 dolarů za barel. Příčinou byla situace týkající se zadlužení některých evropských zemí, kde se krize i nadále prohlubuje. Příkladem je Řecko, jež neplní v plné míře podmínky, kterými je podmíněna další pomoc eurozóny. Výhled na snížení kreditního ratingu mezinárodní ratingovou agenturou Fitch mají nově také Belgie a Itálie. Zmíněné pak celkově hrozí poklesem ekonomické situace v těchto zemích, ruku v ruce s oslabením poptávky po ropě a ropných produktech obecně. V průběhu druhé poloviny minulého týdne pak ropa posílila na úroveň dvoutýdenního maxima. Důvodem byl výsledek pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky, ohledně vývoje komerčních zásob ropy, benzínu a destilátů v U.S. Podle této zprávy klesly zásoby nafty a topného oleje ve Spojených státech k 20.5. na nejnižší úroveň za poslední více jak 2 roky. Poptávka po naftě v U.S. zaznamenala naopak nárůst o 10 % na 3,98 miliónů barelů denně. Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřela ropa na burze Nymex na hodnotě 100,59 dolarů za barel.
Cukr
Na úroveň měsíčního maxima posílila v rámci minulého týdne cena surového cukru na burze ICE Futures U.S. Jednou z příčin byly spekulace, podle nichž by Evropská unie v brzké době mohla povolit vyšší import cukru kvůli pokrytí domácího úbytku zásob. Evropská komise předložila návrh na povolení dodatečného importu cukru o celkovém objemu 200 tisíc metrických tun v období od 1.července do 30.září 2011, což by znamenalo zvýšení stávajícího dovozního limitu o dvě třetiny. Jako další příčiny týdenního nárůstu ceny zmíněné komodity je možné uvést nárůst poptávky za strany Mexika, jež zvýšilo podobně jako Evropská unie dovozní kvóty cukru a zpráva brazilské společnosti Unica o stavu produkce cukru v Brazílii. Brazílie je jeho největším producentem na světě. Podle této klesla produkce cukru v hlavní pěstitelské oblasti Brazílie v první polovině měsíce května, v porovnání se stejným obdobím loňského roku, o 17 %. Zmíněné bylo příčinou posílení ceny surového cukru na burze ICE Futures U.S. na hodnotu měsíčního maxima 22,99 centů za váhovou libru.
Měď
Podobně jako cukr se měsíčnímu maximu přiblížila v minulém týdnu také cena mědi na burze Comex division New York Mercantile Exchange. Stalo se tak poté, co Deutsche Bank AG zveřejnila zprávu, naznačující v delším horizontu očekávání růstu ceny zmíněného kovu. Podobné výhledy přitom dříve zveřejnily také banky Goldman Sachs a JPMorgan Chase. Pro další růst ceny mědi dále v předešlém týdnu hovořily silná poptávka ze strany Číny, jejího největšího spotřebitele vůbec a zpráva o stavu zásob mědi monitorovaných burzou Shanghai Exchange, jež zaznamenaly pokles na sedmiměsíční minimum. Poslední obchodní seanci minulého týdne tak měď na burze Comex uzavřela na úrovni téměř měsíčního maxima 418,60 centů za váhovou libru.
Colosseum a.s.