Uplynulý týden se na finančních trzích nesl i nadále ve znamení nervozity. Investoři pozorně sledovali situaci kolem předluženého Řecka a makroekonomické statistiky naznačující zpomalení hospodářského růstu. Řada komodit stagnovala. Dočkali jsme se ovšem i výraznějších cenových pohybů, a to především v případě zemního plynu nebo bavlny. Americké akciové indexy zamířily k jihu. Bondy stagnovaly či mírně posilovaly. Na měnových trzích se dařilo švýcarskému franku a euru.
Vývoj v průběhu uplynulých 5 dnů byl takřka stejný jako v týdnu předchozím. Investoři i nadále pozorně sledovali situaci spojenou s Řeckem a makroekonomické statistiky, které naznačují zpomalení hospodářského růstu. V rámci eurozóny se jednalo o další pomoci předluženému Řecku. Bylo rozhodnuto, že finální podrobnosti o pomoci budou prezentovány nejpozději do konce června. Agentura Moody´s Investors Service snížila zemi rating hned o tři stupně z B1 na Caa1. Příčinou jsou vzrůstající obavy z možné neschopnosti Řecka stabilizovat dluhy bez jejich restrukturalizace. Moody´s odhaduje pravděpodobnost bankrotu země přibližně na 50%. Makroekonomická data ze Spojených států potvrzují zpomalování hospodářského růstu. Ceny nemovitostí pokračují v poklesu, hůře dopadla spotřebitelská důvěra (60,8, oček. 66,5), index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM poklesl na 53,5 bodu (oček. 57,5) a hůře dopadly i žádosti o podporu v nezaměstnanosti (422 tis., oček. 420 tis.). Týden zakončily statistiky z amerického pracovního trhu, které byly velkým zklamáním. Zaměstnanost v květnu vzrostla mimo zemědělský sektor o 54 000 míst (oček. +170 000). Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 9,0% na 9,1% (oček. 8,9%).
V případě amerických akciových indexů jsme byli svědky poklesu, který byl zapříčiněn primárně horšími makroekonomickými statistikami. Na trhu dluhopisů jsme byli svědky stagnace či mírného růstu. Bez větších pohybů byly evropské dluhopisy. Americké bondy naopak zůstávají silnější. Na měnovém trhu potvrdil proražení důležitých rezistencí švýcarský frank, který pokračoval v růstu. Dařilo se i euru. Naopak nepříliš úspěšný byl týden pro americký dolar.
Na komoditních trzích jsme většinou nebyli svědky žádných prudkých cenových pohybů. Byly však i výjimky. Jednou z nich byla bavlna, která prolomila krátkodobou rezistenci a vyrazila vzhůru. Příčinou jsou obavy o produkci. Texas, největší producent komodity v USA, se potýká se velkým suchem, které ohrožuje tamní úrodu. Sucha jsme svědky i v Číně. I zde hrozí poškození úrody. Prudce vzhůru vyrazil i zemní plyn, který se vyšplhal na desetiměsíční maximum. Komoditu částečně podpořila statistika o zásobách, která odhalila růst o 83 miliard stop kubických na 2,107 bilionu. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali růst o 90 miliard. Příčinou nižšího přírůstku je teplé počasí, díky kterému se zvyšuje spotřeba. Plyn je využíván na výrobu elektřiny při zvýšeném využívání klimatizací. Pětiletý průměrný přírůstek se v tomto období pohybuje na úrovni 99 miliard stop kubických. Na důležitý support se dostala káva Arabica. Pokles podpořily zprávy z Brazílie. Předpověď počasí pro nadcházející 2 týdny předpokládá, že se hlavním pěstitelským oblastem Brazílie, jež je největším producentem a vývozcem kávy na světě, vyhnou mrazy, které by jinak mohly mít negativní vliv na výslednou úrodu a celkový výnos. Mírného růstu se dočkal trh s paládiem. V posledních týdnech zažil trh s paládiem korekci, která byla způsobena silným zemětřesením v Japonsku. To vyřadilo z provozu výrobu několika automobilek. Banka Barclays odhaduje, že by nabídka tvořená zásobami a těžbou v dolech měla v roce 2011 poklesnout o 5,7% na 6,78 milionu uncí. Jednalo by se o čtvrtý pokles v průběhu posledních 6 let. Poptávka z oblasti autokatalyzátorů by se měla zvýšit o 6,2% na 5,47 milionu uncí, nejvíce za 11 let. Paládium se aktuálně těží převážně v Rusku a v Jižní Africe. Náklady na těžbu zde v minulém roce vzrostly o 13 a 30 procent. Vysoké ceny ovšem mají negativní vliv na poptávku ve šperkařství, která by měla v tomto roce poklesnout o 7,9%. Pokles by však mohl být vykompenzován vyšším zájmem ze strany investorů. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že cena drahého kovu vzroste do 31. prosince o 24 procent.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.