...
Průmyslová výroba – duben
Růst průmyslové výroby v dubnu výrazně zpomalil na 4,7 % r/r (vs. 12,9 % průměr za 1Q) a výsledek zaostal za očekávání (8,0 %). Sezónně očištěná produkce vzrostla o 0,3 % m/m. V dubnu se negativně projevil kalendářní efekt (-1 pracovní den) u meziročního srovnání, ale i tak je sezónně očištěný růst (7,7 %) nižší, než se čekalo, a od února ukazuje na zpomalování. Data tak zapadají do slabších výsledků, které přišly z německého průmyslu (především poklesl zakázek). Kromě celkového výsledku nevykazují podrobná čísla výrazné překvapení.
Rozhodujícím faktorem zůstávají exporty, celkové tržby vzrostly o 6,5 % r/r, z toho tržby z vývozu se meziročně zvýšily o 13 %, vnitrostátní tržby o necelé 1 %. Pro pokračování růstu, byť nižším tempem, vyznívá i solidní nárůst nových zakázek (9 %, z toho ze zahraničí 9 %). Hlavními růstovými obory zůstala výroba aut (17 %), výroba strojů (10 %) a kovovýroba (7 %). V letošním roce očekáváme růst na úrovni 7 %.
Obchodní bilance – duben
Obchodní bilance v dubnu vykázala přebytek 12,6 mld. korun (14,1 mld. duben 2010), tento výsledek naplnil naše očekávání (12 mld.), ale mírně zklamal tržní konsensus (15 mld.). Export pokračoval velmi vysokým tempem (15 % r/r) v tradičních kategoriích. Vývozy strojů a aut vzrostly o 20 %. Ovšem vedle toho pokračoval výrazným tempem i růst importů (17 %). Dovozy podporuje nejen oživení investiční poptávky, ale ve stále větší míře se projevují vyšší ceny komodit, především ropy. Dovoz ropy, plynu a paliv se v hodnotovém vyjádření zvýšil o 25 %, ale objemově se dovoz ropy snížil o 13 % a plynu o 2 %. Deficit v obchodě s energiemi vzrostl o 3,2 mld. a vymazal část zvýšení přebytku v obchodě se stroji a auty o 6,5 mld.
Podle metodiky národního pojetí platební bilance vykázal zahraniční obchod schodek 0,9 mld. korun.
Devizový trh přešel výsledky bez reakce a koruna se držela na úrovni 24,32 CZK/EUR.