Při obchodování s koncentrátem na sezónnost nevsázejte

16.06.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V našem seriálu o sezónnosti jednotlivých komodit jsme již zkoumali ropu, kukuřici a pšenici. V případě prvních dvou jmenovaných byl vliv …

V našem seriálu o sezónnosti jednotlivých komodit jsme již zkoumali ropu, kukuřici a pšenici. V případě prvních dvou jmenovaných byl vliv sezónnosti poměrně významný. U pšenice již mnohem méně jednoznačný. V následujícím textu se zaměříme na pomerančový koncentrát. Průzkum byl prováděn na datech, která jsou upravená o efekt rolování. Je tudíž zohledněn vliv contanga a backwardationu.

(Pozn. Contango – Situace, kdy je cena vzdálenějšího kontraktu vyšší než cena kontraktu s bližším termínem dodání. Backwardation - Situace, kdy je cena vzdálenějšího kontraktu nižší než cena kontraktu s bližším termínem dodání.)

Na obrázku jedna jsou znázorněny vzorce chování cen pomerančového koncentrátu. Graf zachycuje 5, 10, 15, 20 a 26leté průměry výkonnosti pomerančového koncentrátu (procentuální výkonnost k danému dni vzhledem k počátku roku). Z vývoje je zřejmé, že se koncentrátu daří v posledním čtvrtletí roku. V jiných měsících je vývoj rozkolísaný. Z grafu je patrné, že na konci roku prudce roste především pětiletý průměr, který výrazně překonává 10, 15, 20 a 26 leté průměry. Lze usuzovat, že se koncentrátu v posledních 5 letech v říjnu, listopadu a prosinci extrémně dařilo a to do jisté míry deformuje i ostatní klouzavé průměry. Pokud bychom měli vybrat nepříznivé měsíce, potom lze uvažovat o letních.

Obrázek 1: Sezónnost pomerančového koncentrátu – Data upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI, Colosseum)

Obrázek 2 zachycuje průměrnou výkonnost v jednotlivých měsících za 26 let. Z výsledků je jasné, že je komodita velmi rozkolísaná a v podstatě není souvislejší období, kdy by se jí výrazněji (ne)dařilo. Největší průměrné výnosnosti za posledních 26 let dosáhla komodita v říjnu (1,84%). Nejhůře si potom vedla v prosinci (-1,06%).

Obrázek 2: Průměrná výnosnost v jednotlivých měsících za 26 let – Data upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI, Colosseum)

Obrázek 3 zachycuje množství ročních maxim a minim v jednotlivých měsících. Výsledky potvrzují předchozí odstavec. Z pohledu dosažených maxim dominuje prosinec a leden. Zároveň se však jedná i o měsíce, kdy byl dosažen jednoznačně největší počet minim. Zbytek je poměrně rovnoměrně rozložen do celého roku.

Obrázek 3: Množství ročních maxim a minim v jednotlivých měsících za 26 let – Data upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI, Colosseum)

Z výše uvedených údajů je zřejmé, že o sezónnosti se v případě pomerančového koncentrátu nedá příliš hovořit. Údaje naznačují, že konec roku by mohl být pro komoditu příznivějším obdobím, nicméně příliš přesvědčivé výsledky nejsou.  

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE