Krach obchodníka s cennými papíry už vás neohrozí

15.07.2003 | , Finance.cz
INVESTICE


Individuální účty představují řešení pro opatrné investory obávající se o bezpečnost své investice do cenných papírů. Za klidný spánek je však třeba si něco připlatit a navíc se smířit s některými nevýhodami spojenými s využíváním těchto účtů.

Fio, burzovní společnost, a.s. začala nabízet svým klientům možnost zřídit si pro obchodování na amerických akciových trzích individuální účty.

Podle Jana Franeka, tiskového mluvčího společnosti, si v současnosti mohou klienti vybrat mezi dvěma typy těchto účtů. Pro pasivnější investory, kteří se spokojí s menším množstvím realizovaných obchodů, je podle Franeka vhodnější účet vyžadující minimální zůstatek (tj. hodnota hotovosti a nakoupených akcií) 5.000 USD. Majitel tohoto účtu může provést maximálně tři transakce s jedním cenným papírem v rámci pěti pracovních dnů. Naopak pro investory, kteří mají zájem aktivně spekulovat, tzv. day tradery, je určen druhý typ účtu vyžadující minimální zůstatek ve výši 25.000 USD a umožňující provádění neomezeného množství transakcí. Cena za vedení obou typů účtů je shodná - 10 USD měsíčně.

Při samotném obchodování mohou majitelé individuálních účtů využívat, stejně jako ostatní klienti Fio, systém pro on-line obchodování e-Broker.

Jedinou osobou oprávněnou s účtem manipulovat je jeho majitel. Tím je zajištěna naprostá bezpečnost investice, neboť ani případné potíže obchodníka s cennými papíry se klientova účtu nemohou jakkoliv dotknout. Franek k tomu dodává, že společnost Penson Financial Services Inc., u které jsou tyto účty vedeny, navíc každý jednotlivý individuální účet pojišťuje na 15 miliónů USD proti riziku zpronevěry a na 25 miliónů USD proti riziku pádu obchodníka.

Cenou za stoprocentní bezpečnost je kromě již zmiňovaného minimálního zůstatku a poplatků za zřízení a správu účtu také menší pružnost při jejich využívání:

  • Uživatelé hromadných účtů mohou libovolně přesouvat své finační prostředky mezi všemi trhy, které společnost Fio prostřednictvím aplikace e-Broker zpřístupňuje a po uzavření jedné pozice lze okamžitě on-line otevírat pozici na jiném trhu, uživatel individuálního účtu naproti tomu musí sám spravovat své finanční toky. V praxi to znamená, že pokud chce například přesunout své investice z USA na český akciový trh, může tak učinit až poté, co mu budou jeho peníze fyzicky převedeny.

...tisková zpráva Fio, a.s.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.