V předchozím článku o sezónnosti jsme odbočili od zemědělských komodit a věnovali jsme se trhu s pomerančovým koncentrátem. Dnes budeme zkoumat sezónnost sóji. Použitá data jsou opět upravena o efekt rolování. Je tudíž zohledněn vliv contanga a backwardationu.
(Pozn. Contango – Situace, kdy je cena vzdálenějšího kontraktu vyšší než cena kontraktu s bližším termínem dodání. Backwardation - Situace, kdy je cena vzdálenějšího kontraktu nižší než cena kontraktu s bližším termínem dodání.)
Na obrázku jedna jsou znázorněny vzorce chování cen sóji. Graf zachycuje 5, 10, 15, 20 a 26leté průměry výkonnosti sóji (procentuální výkonnost k danému dni vzhledem k počátku roku). Z výsledků je patrné, že nejhůře si komodita vede v průběhu letních měsíců, kdy tradičně býváme svědky poklesu. Všechny průměry naznačují, že nejhorší měsíce jsou pro sóju červenec, srpen a září. Naopak velmi příznivými měsíci jsou únor, březen, duben, květen a konec roku.
Obrázek 1: Sezónnost sóji (Zdroj: CSI, Colosseum)
Pro větší vypovídací schopnost jsme vypočítali i mediány pro různá období. Výsledky jsou oproti průměrům o něco rozdílnější. Potvrzují, že se sóji nedaří v letních měsících. Naopak růstu býváme často svědky v únoru, březnu, dubnu a květnu. Odlišná situace ovšem nastává na konci roku, kde dlouhodobé mediány nepotvrzují prudký růst. Z grafů je zřejmé, že prudkých růstů ke konci roku jsme byli svědky až v posledních letech.
Obrázek 2: Sezónnost sóji (Zdroj: CSI, Colosseum)
Výše uvedený scénář částečně potvrzuje i obrázek 3, kde je zachycena průměrná výkonnost v jednotlivých měsících za 26 let. Z grafu je zřejmé, že nejlépe si komodita vede v listopadu. Průměrné zhodnocení za 26 let se v tomto měsíci pohybuje na úrovni 2,21%. Úspěšnými měsíci jsou dále únor, březen a duben, což potvrzuje předchozí zjištění. Naopak nejhoršími měsíci je červenec a září.
Obrázek 3: Průměrná výnosnost v jednotlivých měsících za 26 let (Zdroj: CSI, Colosseum)
Obrázek 4 zachycuje množství ročních maxim a minim v jednotlivých měsících. Nejvíce maxim je dosaženo v červnu, v červenci a v lednu. Nejvíce minim pak v lednu a únoru. Výsledek je spíše smíšený. Částečným potvrzením jsou dosažená maxima.
Obrázek 4: Množství ročních maxim a minim v jednotlivých měsících za 26 let (Zdroj: CSI, Colosseum)
Výše uvedené údaje stojí bezesporu za pozornost investorů. Dlouhodobí investoři mohou při obchodování sezónnosti sóji využít. Data naznačují, že vhodné je držet long pozice v únoru, březnu, dubnu a květnu. Lepší výkonnosti ke konci roku v posledních letech nedoporučujeme přikládat zvlášť velký význam. Naopak o uzavření dlouhodobých long pozic lze uvažovat před letními měsíci, kdy si komodita nevede příliš dobře. Jedná se především o červenec, srpen a září.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.