...meziročním srovnání HICP vzrostl o 2,7% a překročil střednědobý inflační cíl ECB sedmý měsíc v řadě. Rychlý odhad Eurostatu z konce června byl potvrzen, většinový konsenzus neočekával změnu. Ve stejném období před rokem se HICP pohyboval na úrovni 1,5%.
Čtyři z dvanácti složek indexu HICP vykázalo záporné hodnoty, dvě stagnovaly. HICP nejvíce ovlivnil pokles cen v složce odívání a telekomunikace, který vykompenzoval nárůst ve složce rekreace, kultura a hotely, restaurace. V meziročním srovnání vykázaly největší nárůst ceny dopravy (5,3%), bydlení (4,8%) a potraviny (2,7%). Ceny energií zmírnily meziroční růst na 10,9%. Na meziroční snížení cenové hladiny působily ceny telekomunikací, šperky, výpočetní technika, pronájmy, restaurační služby a ceny vozidel. Zdražily ceny paliv v dopravě, topný olej, elektřina, zemní plyn, šperky.
Očištěné ceny eurozóny, bez energií, potravin, alkoholu & tabáku se v červnu zvýšily o 0,1% a meziroční růst zrychlil o 0,1% na 1,6%. Výsledek předčil konsenzuální předpověď 1,5%.
Nižší meziroční inflaci zaznamenali v pěti členských zemích eurozóny, nejnižší růst HICP reportovalo Slovinsko (1,6%) a nejvyšší Estonsko (4,9%). V Německu růst HICP meziročně stagnoval na 2,4%.