Americké drobné podniky stále nevidí konec krize

16.08.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Finanční trhy ovládla v posledních několika týdnech nebývalá nervozita. Příčinou je dluhová krize v Evropě, nečekané snížení ratingu …

Finanční trhy ovládla v posledních několika týdnech nebývalá nervozita. Příčinou je dluhová krize v Evropě, nečekané snížení ratingu Spojených států a makroekonomické statistiky, které naznačují zpomalování globálního hospodářského růstu. Obavy vzbuzuje i největší ekonomika světa. Po delší době se vynořilo riziko recese. Zhoršující se situaci potvrzuje i nálada drobných podniků, kterou monitoruje NFIB prostřednictvím Small-Business Optimism Indexu.

Small-Business Optimism Index klesá již pátým měsícem v řadě. V červenci nastal propad o 0,9 bodu na 89,9 bodu. Hodnota je pod průměrnými 90,2 bodu, kterých jsme byli svědky v průběhu posledních dvou let oživení. Index je pouze o 3,5 bodu výše oproti hodnotám v červenci 2009. Za poklesem optimismu stojí primárně horší očekávání růstu tržeb v budoucnu a oblast zlepšujících se podmínek pro podnikání. Hlavní ekonom NFIB uvedl, že současné politické klima, kdy se zdlouhavě jedná o státním dluhu a výdajích a došlo k překvapivému snížení ratingu Spojených států, vede k nižším očekáváním růstu a vyšší nejistotě.

Obrázek 1: Small-Business Optimism Index (Zdroj: NFIB)
 

V červenci přijalo více lidí 12% z oslovených firem, přibližně 14% propouštělo. Zbývajících 74% neměnilo počet zaměstnanců. Firmy evidentně udržují stabilní počet zaměstnanců a nehodlají v nejbližší době přijímat nové. Procento společností plánujících kapitálové výdaje v následujících 3-6 měsících pokleslo o 1% na 20%. Čisté procento společností, které reportují vyšší nominální prodeje v průběhu uplynulých 3 měsíců, pokleslo o 1% na čistých záporných 8%. To znamená, že je více firem, které hlásí poklesy prodejů, než těch, které hlásí růst. Velmi podobný obrázek dostaneme i z pohledu zisků. Pozitivní zprávou pro spotřebitele v USA je, že čistých 10% firem oznámilo vyšší zaměstnanecké kompenzace. Stejně tak je příznivá situace i z pohledu financování, kde 92% společností nemá problémy s úvěry, případně o ně nemají zájem.

Zajímavé jsou i odpovědi na otázku, co považují firmy za svůj největší aktuální problém. Na prvním místě jsou stále uváděny slabé prodeje. Spotřebitelé v USA jsou předlužení, řada z nich více spoří a nezaměstnanost je velmi vysoká. To se také negativně odráží na spotřebitelských výdajích, což pociťují i drobné podniky. Na druhém místě zůstávají daně. V případě obou výše uvedených jsme se ovšem stali svědky poklesu. Naopak třetí největší problém (státní regulace) se dočkala oproti předchozímu roku růstu. Stejně tak i inflace, která obsadila čtvrté místo.

Obrázek 2: Největší problém, se kterým se podniky aktuálně potýkají (Zdroj: NFIB)
 

 

Červencový Small-Business Optimism Index je předzvěstí slabšího růstu v následujících měsících, stále vysoké nezaměstnanosti, vyšší inflace a takřka zanedbatelného pokroku v oblasti tvorby nových pracovních míst. Výsledek pouze podtrhuje ostatní makroekonomické údaje, které naznačují, že americká ekonomika zpomaluje a hrozí opět sklouznutí do recese. Pokud by negativní čísla přetrvávala i v následujících týdnech, potom lze očekávat reakci FEDu, který by představil program kvantitativního uvolňování 3.0. Dopady by byly s největší pravděpodobností velmi podobné jako v případě programu 2.0, který byl pro oblast komodit (a rizikových aktiv obecně) velkou podporou. Vyplatí se proto makroekonomické statistiky v nejbližší době sledovat.

 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE