"Komise očekává, že tento dokument výrazně přispěje ke zvýšení kvality předkládaných znaleckých posudků," říká Milan Šimáček, člen prezidia Komise a dodává: "Pomůže nejen k urychlení schvalování povinných odkupů a ke zvýšení průhlednosti postupu při stanovení kupní ceny v povinných odkupech, ale významně též přispěje ke zvýšení ochrany drobných akcionářů." Materiál by rovněž měl předcházet neshodám mezi Komisí a znalci ohledně dostatečnosti údajů a správnosti postupů obsažených ve znaleckém posudku.
Účelem materiálu, který je k dispozici na webových stránkách Komise, je především shrnutí a popis základních standardů znaleckého posudku předkládaného Komisi v souvislosti s povinnými odkupy. Metodika vymezuje hlavní zásady, které by měl znalec při zpracování takového posudku dodržovat. Obsahuje také definice některých pojmů, které se vyskytují ve spojení s povinnými odkupy. V první příloze jsou uvedeny obsahové náležitosti znaleckého posudku s ohledem na různé metody ocenění a druhou přílohu tvoří výčet často se opakujících konkrétních problémů při oceňování cenných papírů, který vychází ze zkušeností Komise při rozhodování o povinných odkupech.
Odborným garantem této metodiky je přední odborník na problematiku oceňování podniku prof. Ing. Miloš Mařík, CSc., vedoucí katedry financí a oceňování podniku VŠE Praha. Východiskem pro tvorbu materiálu jsou Mezinárodní a Evropské oceňovací standardy. Tento materiál byl v průběhu února tohoto roku předložen k veřejné diskusi také odborné veřejnosti.
...tisková zpráva Komise pro cenné papíry