...
Změna počtu nezaměstnaných (nonfarm payrolls) – srpen 2011
skutečnost: |
0 |
|
očekávání: |
68 000 |
|
předchozí: |
85 000 |
(revize z 117 000) |
Zaměstnanost v americké ekonomice v srpnu nečekaně stagnovala, což zklamalo očekávání (68 tis.), které i tak poslední dny klesalo v důsledku slabších dat z ekonomiky. Negativní vyznění výsledku posiluje i revize předchozích výsledků (červenec: na 85 tis. ze 117 tis.; červen: na 20 tis. ze 46 tis.). Znakem celkové slabosti trhu práce je, že všechny sektory a obory vykázaly mírné propuštění či stagnaci – průmysl (-3 tis.), stavebnictví (-5 tis.). Sektor služeb vytvořil 20 tis. pracovních míst jenom díky zdravotnictví a sociálním službám (+36 tis.). Jednorázovým negativním faktorem (-45 tis.) byla stávka v telekomunikační firmě Verizon, která prohloubila celkový propad zaměstnanosti v sektoru IT (-48 tis.). Celkově soukromý sektor v srpnu vytvořil pouhých 17 tis. pracovních míst, což je nejslabší výsledek od února 2010. Tyto slabší výsledky doplnilo další propuštění ve státním sektoru (-17 tis.) a to především u lokálních vlád a samospráv.
Míra nezaměstnanosti v srpnu stagnovala na 9,1 %. Negativní vyznění data doplňuje i vyznění mezd, které poprvé od ledna 2008 poklesly (-0,1 % m/m), v červenci přitom velmi výrazně vzrostly (+0,5% m/m).
Po sérii slabších dat (regionální data z průmyslu, spotřebitelská důvěra) a smíšených výsledků (ISM – průmyslu, Chicago) se data z trhu práce řadí k těm negativním, protože firmy nejen přestávají nabírat, ale objevuje se i první propouštění. Když k vyloučení měsíční volatility použijeme 3měsíční průměry, potom je průměrná tvorba pracovních míst v soukromém sektoru (82 tis.) nejnižší od března 2010. Je to další faktor podporující variantu, že ekonomika směřuje nejen ke zpomalení, ale přímo do recese. Na druhou stranu slabší data z trhu práce může podnít FED k další stimulaci ekonomiky (např. QE3).
Reakce finančních trhů byla jasně negativní. Evropské akcie (Eurostoxx50) poklesly o 1 % a celodenní ztrátu prohloubily na -3,5 %. Americké akciové indexy otevřely ve ztrátě 1,7 %. Výrazně poklesly výnosy amerických dluhopisů, výnos 10letého dluhopisu se propadl o 10 b.b. na 2,04 %. Dolar bez výraznější reakce se obchodoval na úrovni 1,423 USD/EUR.