Pravidelný týdenní komentář k trhu

09.09.2011 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

...

...

Uplynulý týden se nesl ve znamení relativního klidu, co se týče makroekonomických zpráv, ale naopak byl plný "politických" vystoupení vrcholných představitelů centrálních bank USA a Eurozóny či prezidenta USA Baracka Obamy. Index PX uzavřel týden na úrovni 984 bodů, což mezitýdenně představovalo pokles o 3,9 %. Jak již zmíněno, v průběhu týdne se investoři zaměřili na vystoupení šéfů FEDu a ECB a prezidenta USA. Celkově se očekávalo, že budou naznačeny další kroky k měnovému uvolňování v případě FEDu a jaký bude další postup při výkupu španělských a italských dluhopisů v případě ECB. Od Baracka Obamy se očekávala konkrétní strategie na podporu zaměstnanosti v zemi. Nicméně prezident spíše zmínil jak je situace vážná a to spíše dlouhodobě, což trhy vnímají nepříznivě. Bylo patrné, že některá očekávání byla přehnaná a podporovala spíše pozitivní sentiment v polovičce týdne, ale následná vystoupení, která byla spíše v souladu se střízlivým očekáváním, přinesla realizaci zisků až návrat k prodejnímu tlaku. Především zopakovaný řekněme spíše velmi neurčitý komentář Bena Bernankeho přijaly trhy vlažně. V tomto případě se domníváme, že vzhledem k zasedání FOMC 21. září nemohla být ani očekávání jiná.

 

Tento týden byl relativně slabý i na domácí zprávy ke společnostem za SPADu. Zaujal nás komentář premiéra Nečase pro HN, ve kterém premiér mimo jiné zmínil potenciální možnost snížení objemu volně přidělených povolenek CO2 pro společnosti včetně ČEZu pro příští rok v případě, že ekonomika neporoste tak, jak projektováno pro udržení naplánovaného schodku státního rozpočtu. Tuto zprávu jsme prozatím hodnotili neutrálně, protože to byl jen jeden z možných kroků, ale zároveň vnímáme, že podobná rozmanitost ohledně budoucího přidělování CO2 povolenek má spíše nepříznivý vliv na dotčené společnosti včetně ČEZu. Společnost zakončila týden na úrovni 758 Kč (-2,8 % t/t).

Poslanecká sněmovna v úterý definitivně přijala návrh na ukončení reklamy na programech ČT1 a ČT24 České televize od 1. 1. 2012. I přes novou povinnost komerčních televizí přispívat do Státního fondu na podporu a rozvoj kinematografie bude změna pro CETV pozitivní díky zvýšení tržního podílu. Růst podílu odhadujeme ze současných 69 % na cca 72 % v příštím roce. Titul zakončil týden na 195,3 Kč (-6,1 % t/t).

Nejvíce rostoucí akcií týdne byl Philip Morris ČR (2,6 %, 10870 Kč). Spíše probíhá konsolidace minulotýdeního lehkého ústupu z pozic po v souladu s očekáváním výsledcích. Jasně se projevuje defenzivnost titulu. Naopak nejvíce klesajícím titulem byla Erste Bank (-7,9 %, 537 Kč). Je patrné, že bankovní sektor je aktuálně výrazně pod tlakem spojeným s dluhovým problémem eurozóny (zmiňovaný výstup Řecka z eurozóny). Mezibankovní trh je stále více napjatý, což ukazují mezibankovní sazby. I když Erste nepovažujeme za závislou na tomto trhu, tak příslušnost k sektoru ji táhne v rámci sentimentu. Navíc zprávy z Maďarska ohledně nastavení fixních sazeb vůči švýcarskému franku do nákladů bank jsou rovněž nepříznivé i přes relativně malý vliv maďarské banky na skupinu.

Příští týden očekáváme přetrvávání zvýšené nervozity, kdy na konci týdne by mohla na trhy dorazit opětovně spekulace ohledně zasedání FOMC 21. září, kde se zvyšují spekulace na další krok šéfa FEDu směrem ke kvantitativnímu uvolňování. Z domácího trhu neočekáváme žádné významnější zprávy.

Z makroekonomické úrovně se investoři zaměří na středeční maloobchodní tržby (oček. růst o 0,2 z min. +0,5 %), čtvrteční průmyslovou produkci (oček. +0,1 z min. +0,9 %), páteční index důvěry Michigan (oček. 56,5 z 55,7 bodu). Zajímavý bude určitě i index ekonomické aktivity z oblasti Philadelphie, který minulými -30,7 body zintenzivnil úvahy o recesy v USA. Aktuálně se očekává pokles o 15 bodů, což je sice zlepšení, ale stále je to ekonomický pokles v regionu.

Autor článku

Milan Vaníček  

Články ze sekce: INVESTICE