12.9.Komoditám nesvědčí dolar a slabý hospodářský růst

12.09.2011 | , Saxo Bank
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ole Sloth Hansen, Commodity Startegist, Saxo Bank

Akciové i komoditní trhy se soustředí na dopad slabého světového růstu a evropské dluhové krize. Dolar posílil na nejsilnější úrovně za několik měsíců díky intervencím na švýcarském franku, obavám z desátého výročí 9/11 a díky tomu, že ECB se více obává slabého růstu než inflace.

Limit na švýcarském franku
Švýcarská centrální banka (SNB) učinila přítrž spekulacím na trhu, že naváže hodnotu švýcarského franku na dolar, aby zabránila prudkému posilování, které má negativní dopad na švýcarskou ekonomiku. Limit je 1,20 za EUR a tuto úroveň hodlá držet nakupováním neomezeného množství eur.

… a možný dopad na dolar a komodity
Aby získala diverzifikované rezervy, bude SNB kupovat jiné měny než euro, kterého drží 55 procent, a dolar nejspíše posílí. Dolar je nejlikvidnější měnou a zdá se, že konečně našel přátelskou banku. Asijské centrální banky dolar proti euru už měsíce prodávají. Všichni budou na EUR/USD sledovat prolomení klíčových úrovní, které mohou vést k dalšímu výraznému posílení. Zajímavé také bude, zda silnější dolar odstraní na komoditách některé cenové podpory.

Index Reuters Jefferies CRB ztratil za uplynulý týden jedno procento, přičemž většina komodit skončila ve ztrátě.



Cenu ropy ovlivňují přerušení na straně nabídky, Obamův plán na podporu pracovního trhu a hurikán Nate
Trh s ropou našel minulý týden po dalších výprodejích podporu. Oživení se podařilo díky obratu na akciových trzích a nadějích, že plán prezidenta Obamy na vytvoření nových pracovních míst podpoří růst.

Důležitější je z krátkodobého pohledu napětí na spotovém trhu, kde nadále chybí ropa z Libye. K nižší produkci, která vyvážila pokles poptávky v důsledku ekonomického zpomalení, přispěly také výpadky v Nigérii, Sýrii a v Severním moři. Dále pak producenti v Mexickém zálivu museli evakuovat pracovníky před tropickou bouří Nate, u které se čeká, že se promění ve třetí hurikán této sezóny.

Cushing ještě nepřetéká
V průběhu týdne dosáhl spread mezi ropou WTI a Brent nového maxima ve výši 27 dolarů, protože výše zmíněné problémy s nabídkou se týkají spíše Brentu než WTI. Jedním z důvodu byla také víra, že zvýšení zásob v Cushingu, centrálním skladu pro NYMEX WTI, by mohla snížit tlak na ceny. Graf níže však ukazuje, že zásoby od května padají a aktuálně jsou na úrovních z listopadu 2010 - kdy byl spread menší než jeden dolar.



Jaké je správná cena ropy?
Můžeme se domnívat, že současný spread se spíše vztahuje k problémům na straně dodávky u ropy Brent. U ropy brent pozorujeme silně klesají křivku v backwardation, spotová cena je o více než dva dolary výše než dodávka za tři měsíce. Pokud napětí zmizí, můžeme čekat přizpůsobení ceny do nižšího pásma v rozpětí 108-118 dolarů. Ropa WTI je nyní levná v souvislostí s tím, že Cushing nepřetéká, ale dokud neuvidíme zlepšení ekonomické aktivity, budou se investoři na ropu WTI i nadále dívat negativně.

Zlato po prodeji našlo opět kupce
Zlato dosáhlo nominálního rekordu na hodnotě 1921 USD, ale okamžitou reakcí byl pokles o 100 USD, které jen zdůraznil zvýšenou volatilitu. Pokles pod 1800 USD ovšem spustil vlnu nákupů. Dá se čekat, že toto obchodování nás bude čekat i v následujících týdnech, ale celkový směr je stále vzhůru k 1970 USD a možná magické 2000 USD hranici. Hedžové fondy a investoři do ETF fondů pokračovali ve snižování dlouhých pozic během uplynulých čtyř týdnů a mohou naznačovat konec rally, ale jak jsem zmínil výše, poptávka při poklesech vypadá být silná.

V uplynulých pěti letech mělo zlato tendenci silněji korigovat vždy, když se jeho cena vzdálila o více jak 20% od 200 denního klouzavého průměru. To může být důvod, proč se zlato po dosažení 1900 USD trápí a zdá se, že růst bude menší než v předchozích měsících.



Index cen potravin UN FAO byl v srpnu stabilní
Měsíční Index cen potravin od Potravinové a zemědělské organizace (FAO) Spojených národů byl v srpnu v průměru na hodnotě 231 bodů a od července se téměř nezměnil. Ve srovnání s obdobím před rokem je ovšem o 231 bodů výše. Index zahrnuje 55 potravinových komodit a svého maxima ve výší 238 bodů dosáhl v únoru díky prudkému nárůstu ceny cukru.

V uplynulých měsících se stabilizoval, očekává se ale, světové ceny potravin zůstanou vyšší v důsledku snižujících se zásob po nepříznivé sezóně.
Obilný index, který zahrnuje pšenici, kukuřici a rýži, přidal v srpnu 2,2 procent, primárně díky růstu mezinárodních cen rýže a kukuřice. FAO uvedla: “V Thajsku se změnila politika, tato země je největším exportérem a nyní vykupuje od farmářů za ceny vyšší než je tržní úroveň, a nadále růst podporuje. Cena kukuřice v srpnu také rostla, odráží tak nadále se zhoršující vyhlídky na úrodu v USA.”



Cena americké surové rýže přidala v uplynulých dvou měsících jednu třetinu, ale stále je 26 procent pod vrcholem v roce 2008, kdy propukly v Asii potravinové nepokoje. Cena kukuřice je nadále vysoká, v pondělí přijde očekávaný report, který by měl dle očekávání potvrdit obavy z velikosti sklizně a kvality nadcházející úrody, která trpí horkým a suchým počasím.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE