Peter Bo Kiaer, akciový analytik Saxo Bank
Běžné ukazatele pro určení budoucího vývoje jako je reakce centrálních bank na ekonomický vývoj, dnes chybí. Výsledkem je, že bez predikovatelného vývoje HDP a inflace se ohodnocení stanovuje špatně.
Pokud chcete jako inteligentní investor zaujmout pevný investiční postoj, potřebujete sami sebe přesvědčit, že při provádění analýzy máte v ruce správné údaje. Jediný způsob, jak získat skutečný obrázek o podstatě investice, je spočítat možný výnos a riziko poklesu. Stanovit si pro a proti je otázkou přesvědčení a vytrvalosti.
Stanovit očekávané zisky společnosti vyžaduje tu samou metodu “předpovídání”. Jak moc jste ochotní zaplatit za zisky - P/E (cena/zisk)- zpravidla závisí na historickém vývoji. Ano, klíčové slovo je předvídatelnost. Trhu chybí přesvědčení
Na trhu chybí přesvědčení, což je jasně vidět z řady indikátorů.
Nejdříve se podívejme na chování trhu během srpna a září, kdy jsme zaznamenali extrémní pohyby ve srovnání s vývojem od sedmdesátých let. Na grafu 1 jsou znázorněny intradenní pohyby, výši intradenních výkyvů do 4% vykazuje 80 procent dní. Denní rozpětí v rozsahu 3-5% se objevilo v polovině případů, ale také jsme zaznamenali denní výkyv ve výší 15-18 procent.
Při pohledu na tříměsíční volatilitu zavíracích cen jsme se dostali do trhu, který jsme zažili při splasknutí IT bubliny a během recese 2003, není to ale zatím jako během pádu Bear Sterns a Lehmanů v roce 2009. To ukazuje na to, že trh se v tuto chvíli neřídí férovou cenou.
Cenové výkyvy zvyšují atraktivitu ochrany investic a to je zřejmé také z údajů o počtu put a call opcí. Pomět put opcí ke call opcím je na extrémně vysoké úrovni, která naznačuje, že se investoři obávají kolapsu trhu.
Tato obava je možná větší než během krize 2008/2009, protože dnes jsme lépe připraveni než tehdy. Dále pak investoři mají v minimech roku 2009 určité srovnání toho, kam až trh může klesnout v extrémní situaci.
Co brání jasnému výhledu?
Když hovoříme o Evropě, jsme v situaci, kdy jsou finanční trhy rukojmím v obrovské pokrové hře. Je tu složitý problém vládních dluhů - což je problém evropských lídrů - a v té samé chvíli čelí těžkostem také finanční sektor. Tvrdé řešení například pro Řecko může být pro některé banky poslední kapkou.
V USA mají banky sice problém o něco menší, ale i tak je velký dost. Stanovit tržní ocenění je stále těžké, protože růst, inflace a monetární politika nejsou synchronizované. Otázka růstu je spojená s mechanismem zisku, který ale není jasný. Jakmile se ocitneme na opačné straně, následuje exit, který nebývá příjemný. Proto jsou investoři při rostoucím riziku méně ochotni platit vysokou cenu. V dalším článku se tomu budeme věnovat.
Cestu ukáží následující týdny
Jakékoli řešení, které na trhu odstraní nejistotu a zvýší předvídatelnost, vytvoří možnosti, na které mohou investoři vsadit s přesvědčením. Nenechte se ale ukolébat “řešením” dluhu nebo růstu, které nebude zahrnovat strukturální opatření, tzn. Řecko se nepodaří zachránit dalšími 8 miliardami eur. Na takovou dohodu budou trhy reagovat jako do teď - vysokou volatilitou. Zkrátka pacientovi, který má potíže se srdcem, nedáte prášky proti bolesti - ty nezaberou ani při trojnásobné dávce.