Americká ekonomika v posledních několika týdnech zpomaluje. Potvrzují to i poslední makroekonomické statistiky. Otázkou je, zda největší ekonomika světa sklouzne opět do recese. Lakshman Achuthan z Economic Cycle Research Institute (ECRI) se domnívá, že riziko recese je vysoké.
Economic Cycle Research Institute se již několik let zabývá studiem ekonomických cyklů a na základě svých modelů a výpočtů se snaží predikovat blížící se recese. Na pravidelné týdenní bázi sestavuje U.S. Weekly Leading Index, který naznačuje, jakým směrem by se měla vyvíjet americká ekonomika. Jedná se o předstihový ukazatel, jehož cílem je odhalit blížící se zpomalení hospodářského růstu či recesi. Na grafu níže je historie indikátoru od roku 1968.
Obrázek 1: U.S. Weekly Leading Index od roku 1968 (růst v %; Zdroj: ECRI)
Aktuálně zveřejněná čísla jsou poměrně znepokojující. Z grafu níže je zřejmé, že se opět nacházíme v záporných číslech, které naznačují výrazné zpomalení hospodářského růstu a hrozící recesi. Potvrzením jsou i slova zakladete ECRI Lakshmana Achuthana, který již na počátku roku varoval, že ekonomika zpomaluje a bude se jednat o zpomalení zdlouhavé a vleklé. Jeho varování se naplnila. Nyní ve svých vyjádřeních ještě přitvrdil. Prohlásil, že riziko nové recese v USA je velmi vysoké. Současnou situaci přirovnal k bruslení na velmi tenkém ledě. Domnívá se, že Spojené státy zažijí v průběhu následujících 10 let mnohem více recesí, než na co byly v minulosti zvyklé.
Obrázek 2: U.S. Weekly Leading Index od roku 2007 (růst v %; Zdroj: ECRI)
Pozn. Šedou barvou znázorněna recese v USA podle NBER.
Spojené státy jsou stále největší ekonomikou světa. Jejich spotřeba komodit je obrovská, obzvláště v případě energií. Návrat recese by se tudíž negativně odrazil i na straně poptávky. Zpomalení hospodářského růstu se již projevuje. Potvrzením je i snížení odhadu poptávky ropy ze strany kartelu OPEC a Mezinárodní agentury pro energii, kterého jsme byli svědky v minulém týdnu. Sledování Weekly Leading Indexu může být pro investory pomyslným kanárkem v dole, který bude prvním varovným signálem blížících se problémů. Ekonomické indikátory jsou aktuálně v centru pozornosti i v případě Fedu, který na jejich základě rozhodne o případném dalším programu kvantitativního uvolňování. Ten by měl s největší pravděpodobností opět zcela zásadní vliv na vývoj na komoditních trzích.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.