Týdenní komentář k trhu - 38. týden

23.09.2011 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Akciové trhy v uplynulém týdnu prošly několika vlnami masivních výprodejů, především v druhé polovině týdne. Událostí týdne bylo zasedání...

...amerického Fedu, který ve středu oznámil, že v objemu 400 mld. dolarů vyprodá z bilance krátkodobé státní dluhopisy (splatnost do 3let) a nakoupí dlouhodobé dluhopisy (splatnost 6-30let). Cílem této operace "twist" je snížit dlouhodobé úrokové sazby a stimulovat ekonomiku. Podobným krokem je obnovení nákupů dluhopisů navázaných na hypotéky (mortgage backed securities) jako reinvestice z dosavadního portfolia. Fed dále snížil výhled pro americkou ekonomiku, což bylo jedním z faktorů, který odstartoval následné výprodeje. U části investorů také mohlo převládnout zklamání, že Fed neprovede žádnou velkou akci. V Evropě celý týden přicházely zprávy a spekulace o možném bankrotu Řecka, což zhoršovalo situaci především u evropských bank. Negativní impulsem bylo i snižování ratingu bank v Evropě i v USA. V druhé polovině týdne se tyto faktory přelily v panické výprodeje napříč trhy od akcií až po komodity včetně zlata. Evropské akciové indexy ztrácely tento týden 8-9% a klesly již na 2,5letá minima. Výjimkou nebyla ani pražská burza, která klesla o 9,1 % t/t a index PX v pátek uzavřel na 864 bodech.

Z domácích událostí zmiňme čtvrteční zasedání ČNB, která podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 0,75% (2T repo). Nečekané bylo ovšem hlasování (7:0), když poslední rok vždy alespoň 1-2 hlasy byly pro zvýšení sazeb. Rychlé zvyšování sazeb ČNB není pravděpodobné a guvernér Singer dokonce uvedl, že při vyhrocení situace (dluhová krize Eurozóny) může dojít i ke snížení sazeb.

Většina titulů na BCPP zakončila týden se ztrátami. Nejvýraznější propad pak zaznamenala Erste Bank (-20,8 % t/t na 408 Kč), která kromě vývoje celého bankovního sektoru v Evropě, negativně reagovala na schválení pravidel pro splácení hypotečních úvěrů v cizích měnách v Maďarsku. Dlužníci zde budou mít možnost jednorázově splatit své hypotéky při fixně daných kurzech, které se poměrně výrazně liší od těch tržních. Vzniklé náklady pak ponesou banky.

Výrazné ztráty si, díky obavám z dalšího ekonomického vývoje, připsaly také ostatní cyklické tituly: CETV -20,3 %, NWR -16,7 % Orco -16,7 %.

KIT Digital (-13,1 % t/t) oznámil dokončení úpisu nových akcií v objemu 35 mil. USD. Výnos by měl být použit na posílení rozvahy společnosti a snížení zadluženosti. V průběhu následného konferenčního hovoru management také potvrdil výrazný pokles nákladů spojených s akvizicemi v druhé polovině roku. Ohledně výhledu pro zbytek tohoto roku a příští rok společnost potvrdila svůj předchozí výhled, nicméně vidí možnost jeho překonání.

Pro akcie ČEZu (-8,4 % t/t na 679 Kč) bylo v uplynulém týdnu důležité schválení alokace volných emisních povolenek pro období 2013 až 2020. V poslední době se objevovaly návrhy na snížení alokace volných povolenek či jejich zdanění a schválení původního návrhu, podle kterého dostane společnost v roce 2013 55% povolenek zdarma s následným postupným poklesem, tak odstraňuje obavy z případných vyšších nákladů.

Nejlepší výkonnost ze spadových titulů vykázala Telefónika ČR (+0,3 % t/t), která jako jediná skončila mezitýdeně v zelených číslech. Žádné výraznější fundamentální zprávy se v průběhu týdne neobjevily, akcie tak těží ze svého defenzivního charakteru.

Příští týden bude postrádat výrazný středobod, jakým bylo v minulém týdnu středeční zasedání americké centrální banky Fed. Důležitým momentem by však mohl být již o víkendu výsledek schůzky představitelů států G20 a výročního setkání IMF a Světové banky, kde již některé mimoevropské země přislíbily vyšší pomoc předluženým státům eurozóny. Pokud by schůzky vyzněly spíše naprázdno a nechaly tak trhy nadále v nejistotě, nelze vyloučit pokračování negativní nálady na akciových trzích. K té by přispělo i to, že v nejbližší budoucnosti chybí výrazný potenciální impuls (zasedání centrální banky, schůzka k řešení potíží eurozóny, atd.), k němuž by investoři mohli vztáhnout svá očekávání. Na domácím trhu neočekáváme v příštím týdnu žádné významné události, přičemž obchodní týden bude o jeden den kratší kvůli státnímu svátku ve středu 28.9.

Mezi makroekonomickými událostmi přinese začátek týdne index IFO podnikatelské důvěry v Německu za září, kde trh očekává další zhoršení důvěry na 106,5 ze 108,7 v srpnu. Pokud by hodnota překvapila výrazně nižšími čísly, než je očekávání, zesílilo by se přesvědčení o přicházejícím hospodářském poklesu i v největší evropské ekonomice. V pondělí budou také sledovány prodeje nových domů v USA, ve středu pak zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby. Nejdůležitější makroekonomická data však přinese pátek. Nejprve bude zveřejněn index nákupních manažerů Chicaga, kde se očekává sice hodnota poukazující na růst aktivity, avšak opět nižší než při posledním měření (55,5 oproti 56,5), a hned poté index spotřebitelské důvěry Univerzity v Michiganu, který by měl zůstat na třicetiletých minimech (oč. 57,8 jako v předchozím měsíci).

Autor článku

Milan Lávička  

Články ze sekce: INVESTICE