V posledních několika měsících jsme na finančních trzích svědky vysoké volatility. Investoři byli v zajetí nervozity a to se odrazilo i na akciových, komoditních, měnových a dluhopisových trzích. Následující řádky se zaměřují na výkonnost jednotlivých tříd aktiv v uplynulých 9 měsících a čtvrtletí.
V tabulce níže je zachycena výkonnost ETF (Exchange-traded fund) napříč různými třídami aktiv. Z výsledků je zřejmé, že nejlépe si od počátku roku vedou investoři, kteří vsadili na růst dluhopisů. Nejlépe si ze zkoumaných ETF vedl iShares Barclays 20 Year Treasury Bond Fund, který se zaměřuje na dluhopisy Spojených států se splatností delší než 20 let. Od počátku roku zhodnotil o 23,9%. Na druhém místě je s velkým odstupem iShares Barclays 7-10 Year Treasury Bond Fund, který nakupuje dluhopisy Spojených států se splatností 7-10 let. Fond zhodnotil o 9,2%. Na třetím místě je CurrencyShares Japanese Yen Trust, který investuje do japonského jenu (zhodnocení o 5,6%). Na čtvrtém a pátém místě se umístily opět dluhopisové ETF. Následovaly dva měnové a opět dluhopisový. Zbytek ETF je již v záporu.
Tabulka 1: Výkonnost ETF od počátku roku a za poslední čtvrtletí (k 10.10.2011; Zdroj: Bloomberg)
Nejhoršího výsledku od počátku roku dosáhli investoři, kteří vsadili na čínský trh nemovitostí. Guggenheim China Real Estate ETF propadl o 27,5%. Nepříliš dobře si vedli i investoři, kteří věřili rozvíjejícím se trhům. Guggenheim BRIC ETF a iShares MSCI Emerging Index Fund poklesly o 21,2% a 20,1%. Záchranou nebyly pro investory ani nemovitosti. SPDR DJ Wilshire Intl Real Estate, který investuje převážně do světových REIT (Real estate investment trust) mimo USA, poklesl od počátku roku o 13%.
Z výsledků je zřejmé, že nejlépe si v rámci jednotlivých tříd aktiv vedli investoři, kteří preferovali dluhopisy. Vynikajících výsledků dosáhli i ti, kteří nakoupili zlato (SPDR Gold Trust +17,7%), které není v tabulce uvedeno. Vyplatila se i sázka na některé měny. Špatnou volbou nebyla ani hotovost.
Obrázek 1: Výkonnost vybraných ETF od počátku roku (k 10.10.2011; Zdroj: Bloomberg)
(Pozn. BND - VANGUARD TOTAL BOND MARKET, DBC - POWERSHARES DB COMMODITY IND, SPY - SPDR S&P 500 ETF TRUST, VNQ - VANGUARD REIT ETF, VT - VANGUARD TOT WORLD STK INDEX, EEM - ISHARES MSCI EMERGING MKT IN, RWX - SPDR DJ INTERNATIONAL REAL E)
Výsledky zcela jasně odrážejí situaci na finančních trzích. Díky růstu nervozity, obavám z dluhové krize v eurozóně a zpomalení globální ekonomiky se investoři začali zbavovat rizikových aktiv, což se odrazilo i na komoditách a akciích. Situace tradičně přála dluhopisům. Tabulka výše může být zajímavá obzvláště pro dlouhodobé kontrariány, kteří mohou hledat investiční příležitosti v oblastech, které nejvíce propadly. Pozornost bezesporu upoutají akcie na emerging markets. Na rozvíjejících se trzích jsme v posledních několika měsících byli svědky růstu úrokových sazeb, pomocí nichž se centrální banky snažily zkrotit inflaci. Aktuálně se zdá, že byl úkol splněn a růst sazeb by mohl být u konce. Brzy bychom se mohli naopak dočkat poklesu, což by akciím bezesporu prospělo.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.