Ropa
Černé zlato uzavřelo týden ziskem především kvůli pozitivním informacím z ekonomik USA i eurozóny. Růst by býval byl i silnější, nicméně údaje o stavu zásob ropy ho poněkud zchladily. U.S. Ministerstvo Energetiky zveřejnilo totiž ve své zprávě zvýšení zásob ropy v minulém týdnu o 4,7 milionů barelů. To je prakticky 3x více než bylo očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Přitom ještě v pondělí naopak trh očekával pokles stavu zásob ropy, což její cenu vyhnalo v tento den nahoru. Podpory se v průběhu týdne ropě dostalo díky dobrému hospodaření některých amerických korporací, které díky probíhající výsledkové sezóně zveřejňovaly tolik žádaná data. Schválení další pomoci Řecku bylo dalším impulsem k růstu jak akciových indexů, tak i právě ropy. Neméně příznivé bylo i americké HDP, které splnilo očekávání analytiků. Prosincové kontrakty na ropu v pátek na CME zakončily na ceně 93,32 USD za barel.
Zlato
Nejznámější drahý kov nabíral v předchozím týdnu vytrvale zisky. Opět i v tomto případě lze tento růst přičíst na vrub úspěšným jednáním zemí eurozóny týkajících se řešení dluhové krize. Za zmínku stojí i zájem některých evropských politiků o případnou pomoc v řešení dluhové krize ze strany Číny. Zvláště zajímavé však bylo prohlášení Marka Cutifaniho, šéfa společnosti AngloGold, jednoho z nejvýznamnějších producentů zlata na světě. Dle něj by se zlato v příštích dvou letech mohlo dostat ještě podstatně výše než je jeho současná cena a to na 2200 USD za trojskou unci. Takto vysoko by se prý cena mohla vyšplhat jak kvůli rostoucí spotřebě zlata, tak i vyšším nákladům na jeho těžbu. Prosincové kontrakty na zlato v pátek na CME zakončily na hodnotě 1747,20 USD za trojskou unci. Tedy o přesně 1 USD výše ve srovnání s předchozím dnem.
Zrniny
V případě zrnin, kam můžeme zahrnout např. pšenici, kukuřici či soju byl cenový vývoj podobný jako u řady jiných komodit. Nejprve v začátku týdne jsem byli svědky spíše klesajícího trendu, který se prudce otočil po úspěšném summitu, v jehož rámci bylo schváleno posílení ochranného fondu eurozóny a odpis 50% dluhu Řecku. Pozitivně působily zprávy z Ruska, dle kterých je současná úroda všech obilnin z 96% sklizena a již nyní je jasné, že bude v dostatečné výši. Růst ceny především kukuřice a soji pak nastal po předpovědi banky Morgan Stanley o plánech Číny na zvýšení dovozu těchto komodit. Sóji by mohlo být do Číny dovezeno v aktuální sezoně až 57 tun. Růst importu je dán stále rostoucí spotřebou čínského obyvatelstva. Pšenici v minulém týdnu ublížila sucha v některých oblastech USA, která zhoršují výhled její úrody. Prosincová pšenice na CBOT uzavřela pátek na 644,5 centech za bušl. Kukuřice na též burze zakončila na 655 centech za bušl.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.