V průběhu uplynulých dnů se na finanční trhy dostavila opět nervozita, která vedla k výprodejům napříč trhy. Pokles zaznamenala většina komodit a pod prodejní tlak se dostaly i akciové indexy. Obavy vzbuzuje i nadále prohlubující se dluhová krize v eurozóně. Ze situace tradičně těžil americký dolar a mírný růst zaznamenaly i americké dluhopisy.
Náladu na finančních trzích v uplynulých dnech určovala opět primárně situace v předlužené Evropě. Mezi investory zavládl pesimismus. Zasedání čelních představitelů eurozóny nepřineslo žádné zásadní výsledky. O nepříjemné překvapení týdne se postaralo Německo, kterému se nepodařilo prodat 35% ze 6 miliard vydávaných desetiletých vládních dluhopisů. Nervozita se okamžitě odrazila i na výnosnostech bondů členů eurozóny (výnosnost 10letých dluhopisů – Řecko (29,9%), Irsko (8,2%), Portugalsko (12,2%), Španělsko (6,6%), Itálie (7,1%), Francie (3,7%), Belgie (5,7%). Za pozornost stála i statistika o čínské průmyslové aktivitě, která je nejnižší za posledních 32 měsíců. V případě makroekonomických statistik ze Spojených států pozitivně překvapily prodeje existujících domů nebo objednávky statků dlouhodobé spotřeby. Zklamáním byla revize HDP za 3Q.
Evropské dluhopisy zamířily díky potížím s německou aukcí níže. Americké bondy byly naopak mnohem silnější a mírně posílily. Na měnových trzích těžil z nervozity americký dolar, naopak ztrácely komoditní měny a euro. Akciové indexy zamířily k jihu. V případě amerických akcií se nedařilo technologickému a finančnímu sektoru. O pozitivní překvapení se v případě korporátních zisků postarala společnost Hewlett-Packard nebo firma Deere.
Nervozita se projevila i na komoditních trzích, které poskytly řadu příležitostí pro spekulace na pokles cen. Prodejní tlak se nevyhnul mědi, kaučuku, pšenici Minneapolis, sóji, cukru či sójovému šrotu. Řada komodit prorazila důležité supporty.
Zprávy z komoditních trhů
Zásoby pomerančového koncentrátu v USA monitorované burzou ICE klesly na 24,4 milionu váhových liber, což je o 59% méně oproti předchozímu roku.
Floridské ministerstvo zemědělství tento týden oznámilo, že v sezóně končící 30. zářím se z USA vyvezlo 220,05 milionu galonů pomerančového koncentrátu, což je zhruba o 80 miliónů galonů více než v předešlé sezóně.
Cena kakaa propadla v průběhu týdne na nejnižší hodnotu za 30 měsíců. Tlačí ji níže zprávy o vysoké produkci v Ghaně a v Pobřeží slonoviny. V prvních třech týdnech sklizně vykoupili exportéři od farmářů o 42 procent více kakaových bobů než ve stejném období minulého roku.
Výjimečně dobrá úroda v Indii vedla ke zvýšení exportní kvóty pro vývozy cukru o 1 milion tun. Podle odhadu Societe Generale by země měla v tomto marketingovém roce 2011/12 dosáhnout přebytek 2 až 3 miliónů tun. Celosvětový přebytek by se měl pohybovat na úrovni 4,4 miliónu tun. Indie je druhým největším světovým vývozcem cukru.
Podle sdružení brazilských obchodníků s cukrem Copersucar, které je zodpovědné za 10 % exportovaného cukru na světě, by Brazílie měla v příštím roce vyprodukovat rekordních 34 miliónů tun této komodity. V tomto roce se předpokládá výroba na úrovni 31 miliónů tun. Důvodem je především rozšíření plantáží, díky čemu by se úroda cukrové třtiny na jihu země měla zvýšit z letošních 489 na 540 miliónů tun. Brazílie je největší producent cukru na světě.
Cenu ropy v průběhu týdne podporovaly zprávy o zavedení sankcí vůči Iránu kvůli jeho jadernému programu. Země je čtvrtým největším producentem ropy na světě. Izrael již začíná hovořit o možném preventivním útoku.
Vietnamský statistický úřad uvedl, že země pravděpodobně vyveze v tomto měsíci 50 000 tun kávy, což je o 27 procent méně oproti minulému roku. V říjnu byl export na úrovni 30 000 tun. Za prvních jedenáct měsíců tohoto roku předpokládá statistický úřad vývoz 1,08 milionu tun, což je o 2,4 procenta více oproti stejnému období minulého roku.
Podle meteorologů z Telvent DTN by mělo teplé a suché počasí v případě sóji urychlit výsev v Argentině a Brazílii. Pro cenu jsou negativní informace z Číny o poklesu importu. Podle odhadu JC Intelligence by země mohla v tomto roce dovézt 52,4 milionu tun sóji, což je méně oproti 54,8 milionům tun z minulého roku.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.