...
Politika, politika a ještě jednou politika a to především ta evropská by mohlo být jednotným motem pro uplynulé týdny a výjimku netvořil ani ten právě končící. Dluhová krize eurozóny a další snížené ratingy nejen zemí eurozóny jako je Portugalsko, ale například i Maďarska to jsou titulky, které pozitivní investorské náladě příliš nesvědčí. Index PX uzavřel týden na úrovni 843 bodů, což mezitýdenně představovalo pokles o 3.2 %. Investoři nadále sledují dění na evropském politickém poli, kde stále není souznění mezi hlavními protagonisty (německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Sarkozy). Jednotný a koncepční přístup k řešení současné krize stále není na stole a investoři odpovídají výrazně prodejní náladou, která se zpětně vrací některým státům v podobě zvýšených požadavků na financování patřičného dluhu. Jen pro připomenutí italský desetiletý dluhopis se v pátek opětovně podíval nad 7% hranici.
Domácí trh ukončil výsledkovou sezónu za 3Q11. Pegas Nonwovens ve čtvrtek zveřejnil data, která byla na provozní úrovni EBITDA v souladu s odhadem trhu (10,75 vs. 10,85 mil. EUR). Investoři se spíše zaměřili na další komentář k probíhající egyptské investici v souvislosti s opětovnými nepokoji v zemi. Společnost uvedla, že prozatím pokračuje v rozvoji bez omezení, ale samozřejmě úzce danou situaci sleduje a je ochotna případně přijmout nezbytná opatření. Akcie týden uzavřela na úrovni 450 Kč (+4,9 % t/t).
Ve čtvrtek večer pak dále zveřejnila svá čísla developerská skupina Orco. Ta za 9M11zveřejnila čistou ztrátu zhruba 40 mil. EUR vs. +242 mil. EUR za 9M10 (vloni pozitivně ovlivněno přeceněním dluhu). Důvodem byl výrazně negativní výsledek na finanční úrovni a to jak díky dluhu tak pohybem kurzů. Titul zakončil týden na úrovni 84 Kč (-8,2 % t/t).
Z dalších zpráv nás zaujalo snížení vlastnického podílu společnosti KIT Media na společnosti KIT Digital (dne 18. 11.), ve které je majetkově zainteresován generální ředitel KIT Digital pan Tuzman. Investoři si tuto zprávu přebrali spíše nepříznivě ve znění prodejů samotného generálního ředitele, který z reportingu pro amerického regulátora trhu není profitujícím z tohoto prodeje. Titul zakončil týden na 190 Kč (-5,9 % t/t).
Další zajímavou zprávou byl komentář rakouského bankovního regulátora, který bude po domácích bankách požadovat, aby splňovaly požadavek kapitálové přiměřenosti (Tier 1) na úrovni 9 % již od ledna 2013, tedy o 6 let dříve než s čím počítá Basel III. Banky operující ve střední a východní Evropě budou navíc nuceny od roku 2016 držet další až 3 % kapitálu v poměru k rizikově váženým aktivům v závislosti na výši rizika a mimo jiné bude jejich růst na zahraničních trzích navázán na tempo získávání financování na těchto trzích (především klientských vkladů). Dané požadavky vnímáme spíše neutrálně, protože Evropská Bankovní Asociace část požadavků stanovila již na polovičku 2012, ale další regulace je trhy většinou vnímána nepříznivě.
Nejvíce rostoucí akcií v tomto týdnu byly akcie Philip Morris ČR (+7,8 %, 12400 Kč). Na trhu je patrné, že investoři preferují defenzivní tituly s méně cyklickým průběhem tržeb. Naopak nejvíce klesajícím titulem byla Erste Bank (-13,6 %, 287,8 Kč). Na bance se negativně projevuje nejen dluhová krize eurozóny, ale i další kroky k regulaci bankovního odvětví v regionu ze strany rakouského regulátora. Nesmíme opomenout situaci v Maďarsku, kde je patrné, že země je v poměrně složité pozici a navíc provedené kroky současnou vládou nejsou v souladu s evropskými standardy, což může být překážkou pro případnou mezinárodní/evropskou pomoc o které země vyjednává.
Příští týden, první adventní, bude nadále ve znamení evropské dluhové krize či spíše politických rozhovorů na nejvyšší evropské (potenciálně mezinárodní) úrovni. Investoři budou sledovat pokračování hledání řešení současné situace zrcadlící se ve výši výnosů některých evropských dluhopisů.
Kromě snad již poslední dobou tradiční politiky se investoři zaměří na makroekonomické indikátory, kterých je příští týden poměrně mnoho. Očekáváme, že výraznější váhu bude mít páteční americká měsíční nezaměstnanost, kde se očekává tvorba 120tis. nových pracovních míst oproti +80tis. míst minulý měsíc. Další z našeho pohledu sledovaný indikátor bude úterní spotřebitelská důvěra (oček. 44 z 39,8 bodu) a středeční index nákupních manažerů Chicaga (58,5 z 58,4 bodu). Týden bude rovněž protkán řadou dat z trhu nemovitostí.