Ropa
Mírný pokles zaznamenal v průběhu minulého týdne nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu na burze New York Mercantile Exchange. Hlavní příčinou byla opětovně nervozita na finančních trzích, která je zapříčiněna prohlubující se dluhovou krizí v eurozóně a která vedla k obecnému výprodeji komodit a energií. Zasedání čelních představitelů eurozóny nepřineslo žádná zásadní pozitiva. Značně negativně dále vyzněla neschopnost Německa prodat 35 % ze 6 miliard vydávaných desetiletých vládních dluhopisů, v čehož důsledku okamžitě vzrostla také výnosnost bondů členů eurozóny. U řeckých 10letých dluhopisů na 29,9 %, portugalských na 12,2 % a italských na 7,1 %. Pozornost si zasloužila také statistika o čínské průmyslové aktivitě, která je nejnižší za posledních 32 měsíců. Růstu ceny černého zlata nepomohla ani statistika amerického ministerstva energetiky o stavu komerčních zásob ropy, destilátů a benzínu v U.S., která v týdnu končícímu 18.11. odhalila nečekaně velký nárůst zásob benzínu, signalizující pokles poptávky po palivech. Celkově tak ropa na burze Nymex v minulém týdnu oslabila o 0,9 USD na 96,77 dolarů za barel.
Cukr
Úrovni šestiměsíčního minima se v průběhu poslední obchodní seance minulého týdne na burze ICE Futures U.S. přiblížil nejaktivnější futures kontrakt na surový cukr. Hlavními příčinami prudkého oslabování ceny zmíněné pochutiny byly v minulém týdnu očekávání rekordní produkce v Brazílii v příštím roce v objemu až 34 miliónů metrických tun a dále odsouhlasení povolení dalšího exportu cukru z Indie, tentokrát v objemu 1 milión metrických tun, což bylo o 500 tisíc tun více, než bylo očekávání analytiků. Podle odhadu Societe Generale by mohla mít Indie, po Brazílii druhý největší producent zmíněné komodity na světě, k dispozici další 2-3 milióny metrických tun cukru, jež by mohla v budoucnu vyexportovat. Cukr tak v rámci minulého týdne oslabil celkově o 1,07 centu na uzavírací cenu 22,90 centů za váhovou libru.
Kakao
Na nejnižší hodnoty za posledních 30 měsíců se v průběhu minulého týdne propadla cena kakaa na burze ICE Futures U.S. Jednalo se o reakci na vysoké dodávky kakaových bobů na světové trhy ze strany Ghany a Pobřeží slonoviny. Podle dostupných zpráv vykoupili exportéři v prvních třech týdnech sklizně od farmářů o 42 % více kakaových bobů, než ve stejném období loňského roku. Dále poklesu ceny kakaa v minulém týdnu, v souvislosti s tragickou situací v eurozóně a s obavami finančních trhů o další vývoj světového hospodářství, napomohlo posilování americké měny, nepříznivý vývoj na akciových trzích a také obecně klesající ceny ostatních komodit. Zmíněné bylo důvodem oslabení nejaktivnějšího futures kontraktu na kakao na burze ICE Futures U.S. v minulém týdnu o 77 USD na uzavírací cenu 2.381 dolarů za metrickou tunu.
Robert Černík
Colosseum a.s.