Kde hledat investiční příležitosti na akciových trzích v USA – 2.část

07.12.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V první části článku (Kde hledat investiční příležitosti na akciových trzích v USA – 1.část) jsme zkoumali americké akcie z pohledu tržní …

V první části článku (Kde hledat investiční příležitosti na akciových trzích v USA – 1.část) jsme zkoumali americké akcie z pohledu tržní kapitalizace. Zjistili jsme, že se aktuálně jako nejatraktivnější jeví akcie velkých firem s vysokou tržní kapitalizací. Ve druhé části se podíváme na akcie firem s velkou tržní kapitalizací podle strategie value a growth. Opět budou použity akciové indexy sestavované společností Russell Investments.

Pro průzkum bude použit index Russell 1000, který obsahuje large cap akcie. Index je nicméně rozdělen podle investiční strategie na growth a value. Součástí growth indexu jsou akcie s vysokým ukazatelem cena/účetní hodnota na akcii (P/B) a s vyšším očekávaným růstem v budoucnu. Akcie ve value indexu se naopak vyznačují nízkým ukazatelem P/B a nižším očekávaným růstem. Indexy budou opět prozkoumány z hlediska základních hodnotových ukazatelů P/E, P/B a P/CF (Cena/zisk na akcii, cena/účetní hodnota, cena/cash flow). Výsledkem bude relativní srovnání, které naznačí, jakou strategii by měl investor preferovat v rámci indexu Russell 1000 při investování v USA.

Obrázek 1: P/E Russell 1000 Growth Index/ P/E Russell 1000 Value Index (Zdroj: Bloomberg)
 

Na obrázku 1 je znázorněn ukazatel P/E Russell 1000 Growth Indexu v porovnání s P/E Russell 1000 Value Indexu. Dále je zde uveden průměry od roku 1997. Z obrázku je zřejmé, že při relativním porovnání indexů z pohledu ukazatele cena/zisk na akcii (P/E) se aktuálně jeví jako o něco atraktivnější růstové akcie. Ukazatel se nicméně rychle přibližuje k dlouhodobému průměru.

Obrázek 2: P/B Russell 1000 Growth Index/ P/B Russell 1000 Value Index (Zdroj: Bloomberg)
 

Na obrázku 2 je zachycena stejná situace, jen z pohledu ukazatele cena/účetní hodnota na akcii. Výsledek vyznívá tentokrát lépe pro value akcie. Ukazatel je výrazně nad dlouhodobým průměrem. Nachází se nejvýše od roku 2001.

Obrázek 3: P/CF Russell 1000 Growth Index/ P/CF Russell 1000 Value Index (Zdroj: Bloomberg)
 

Obrázek 3 je opět obdobou předchozích. Zde je ovšem zachycen ukazatel cena/cash flow na akcii. Výsledek grafu je zde neutrální, přičemž ukazatel se nachází mírně nad dlouhodobým průměrem.

Obrázek 4: Cenový vývoj jednotlivých indexů (Zdroj: Bloomberg)
 

Z výše uvedených grafů vyplývá, že je situace nejednoznačná. V rámci relativního porovnání se ani jeden z indexů nejeví jako atraktivnější. Investor proto není postaven před zásadní volbu, zda preferovat Russell 1000 Growth či Value Index. Pokud hodlá nakupovat akcie v USA, potom může zvolit Russell 1000 Index. Investiční příležitosti je možné aktuálně najít jak v oblasti růstových, tak v oblasti hodnotových (value) akcií.  

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE