Po prudkém růstu se na finanční trhy dostavila opět nervozita. Pozornost investorů byla upřena k zasedání centrálních bank a k evropskému summitu, na němž se rozhodovalo o dalších záchranných krocích k udržení jednotné evropské měny. Nejistota se projevila i na finančních trzích. Většina komodit a akciových indexů mírně poklesla. Výraznějšího růstu se dočkalo jen paládium. Ze vzniklé situace tradičně těžily dluhopisy, americký dolar a japonský jen.
Investoři v uplynulých dnech zaměřili svou pozornost opět na Evropu, kde probíhal summit čelních představitelů EU. Na pořadu dne byla již tradičně evropská dluhová krize. Po čtvrtečním jednání nebyly výsledky nijak zvlášť potěšující. Návrh na změnu základní smlouvy EU nezískal podporu všech jejich států. Shoda tak panovala pouze na zpřísnění rozpočtových pravidel pro členské země eurozóny. Zároveň se jednalo o možnosti poskytnutí půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši až 200 miliard eur. Za pozornost stála i zpráva Evropského orgánu pro bankovní dohled (EBA), který odhaduje, že evropské banky budou do poloviny roku 2012 potřebovat navýšit kapitál o 114,7 mld. eur. Řecké banky by potřebovaly navýšit kapitál o 30 miliard eur, španělské o 26,2 miliardy a italské o 15,4 miliardy eur.
Pod drobnohledem bylo i zasedání centrálních bankéřů. Evropská centrální banka opět snížila úrokové sazby v eurozóně, a to o 0,25% na 1%. Prezident banky Mario Draghi zároveň oznámil, že bude bankám zajištěn neomezený přístup k likviditě po dobu následujících 3 let. Zároveň ECB snížila své nároky na kolaterál při půjčkách. O sazbách rozhodovala v průběhu týdne i Bank of England, která je ponechala beze změny na úrovni 0,5%. Stejně tak zůstává nezměněna i velikost programu odkupu aktiv (275 miliard liber). K úpravě hlavní úrokové sazby nepřistoupila ani Jižní Korea. Již šestým měsícem zůstávají na úrovni 3,25%. Nový Zéland se rozhodl ponechat úrokové sazby na úrovni 2,5%. Australská centrální banka snížila sazby o 0,25 procenta na 4,25 procenta.
Ratingová agentura Standard & Poor’s na počátku týdne varovala před možným snížením úvěrového hodnocení 15 zemí eurozóny. Jejich součástí je přitom například i Německo nebo Francie. Důvodem jsou neshody politiků nad řešením dluhové krize, což ohrožuje finanční stabilitu jednotlivých zemí. Případné snížení ratingu by mělo vliv na státní dluhy v hodnotě více jak 8,1 bilionu dolarů.
Z nervozity na finančních trzích těžily tradičně dluhopisy. Evropské Euro Schatzy se dokonce vyšplhaly na nová několikaměsíční maxima. Silnou rezistenci ovšem prorazily i americké 5leté bondy a i ony vzrostly na nejvyšší úroveň za několik měsíců. Mírně posílil americký dolar a japonský jen. Růst amerických akciových indexů se zastavil. DJIA narazil na silnou rezistenci. Prolomení nenastalo.
Zprávy z komoditních trhů
Paládium zažívá jeden z nejdelších růstových trendů od ledna 2007. Komoditu podporují očekávání vyšších prodejů osobních automobilů, kde se paládium široce využívá. Tržby z prodeje osobních vozů v USA v listopadu rostly nejrychleji za více než 2 roky.
Na trhu s cukrem stála za pozornost zpráva z Číny, kde dovozy cukru oproti předchozímu roku vzrostly na 3 miliony tun z loňských 2 milionů. Dále pak informace z Brazílie, nejvýznamnější vývozce cukru na světě, o slabší letošní sklizni. V tomto roce již cukr propadl o 25% kvůli rostoucí produkci v Evropě a Asii.
Cena pšenice v průběhu minulého týdne výrazněji poklesla. Ke dnu ji poslaly zprávy o klesajících exportech komodity z USA. V týdnu končícím 1. prosincem, ve srovnání s týdnem předchozím, kleslo množství z USA vyvezené pšenice o celých 12%.
Nejdelší šňůru poklesů za posledních 29 let zaznamenal trh s kakaem, když cena futures šla dolů deset seancí v řadě. Ke dnu tlačí komoditu zprávy o vysoké produkci ve světě. V minulé sezóně, která skončila v září, převýšila celosvětová produkce poptávku o 341 tisíc tun. Od začátku sezóny v říjnu bylo do přístavů v Pobřeží slonoviny (největší producent kakaa na světě) dovezeno o 6 % více kakaových bobů jako ve stejném období předcházejícího roku. Objem nákupů od ghanských farmářů vzrostl v posledních 5 týdnech oproti minulému roku o 21 %. Produkce v Pobřeží slonoviny by měla v této sezóně dosáhnout podle posledních odhadů výše 1,43 miliónů váhových tun, což je více, než se původně předpokládalo. Pozitivní jsou také údaje o vývoji produkce v Ghaně.
Na trhu s kávou nepříjemně překvapila statistika o zásobách. Ve skladech burzy ICE se momentálně nachází 1,478 milionu pytlů této komodity, což je o 15 procent více oproti minulému měsíci. V posledních týdnech jsou pro cenu kávy nepříznivé i předpovědi rekordní brazilské úrody v následujícím roce. Rozsáhlejšímu poklesu ceny naopak brání údaje o špatném počasí v Kolumbii, kde by měla produkce zůstat výrazně za prognózami.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.