Finanční trhy zažily v posledním roce další divoké období plné nadprůměrné volatility. Prudkých pohybů oběma směry jsme byli svědky na komoditních i akciových trzích. Nervozita investorů rostla. Pod prodejní tlak se dostala řada komodit. Bylo ovšem možné najít i takové, jejichž cena zamířila vzhůru.
V tabulkách níže je zachycena výkonnost jednotlivých komodit od počátku roku (k 19.12.2011). V levém sloupci je uvedeno zhodnocení/znehodnocení bez vlivu rolování, v pravém je výsledek o tento efekt upraven. Je zřejmé, že efekt rolování má nezanedbatelný vliv.
V tabulce 1 je zachycena výkonnost zemědělských komodit. Po zohlednění efektu rolování si nejlépe od počátku roku vedl pomerančový koncentrát, který zhodnotil o 15,77%. Pokud však není zohledněn efekt rolování, potom je výkonnost komodity o poznání menší (+2,14%). Na druhém místě je kukuřice, která zhodnotila o 1,52%. Zbytek zemědělských komodit je v červených číslech. Nejhoršího výsledku dosáhla pšenice -38,91% a kakao -33,91%. Většina zemědělských komodit je v posledních měsících pod prodejním tlakem díky zprávám o vyšší úrodě, která mnohdy povede k doplnění globálních zásob.
Tabulka 1: Výkonnost zemědělských komodit od počátku roku (Zdroj: CSI)
V tabulce 2 je znázorněna výnosnost sektoru mas. Od počátku roku si nejlépe vede feeder cattle. Spojené státy se v posledních měsících potýkají s nedostatečnou nabídkou hovězího.
Tabulka 2: Výkonnost sektoru mas od počátku roku (Zdroj: CSI)
Tabulka 3 obsahuje energetický sektor. Od počátku roku si nejlépe vede ropa Brent (+15,11%) a benzín (+11,41%). Nejhůře je na tom zemní plyn, který ztratil 40%. Pokud ovšem nebereme v úvahu efekt rolování, potom je na prvním místě topný olej (10,04%). Ztráta zemního plynu je pak o něco menší (-29,01%). Ropu podporovaly během roku problémy na Středním východě, růst spotřeby a napjatá situace mezi nabídkou a poptávkou. V posledních týdnech je to nervozita spojená s Iránem.
Tabulka 3: Výkonnost energetického sektoru od počátku roku (Zdroj: CSI)
V případě kovů se v tomto roce nejlépe daří zlatu (+11,84%), nejhůře pak mědi (-26,48%). Nejhoršího výsledku dosáhly kovy, jejichž spotřeba je spojena s průmyslem. Globální hospodářský růst zpomaluje a investoři se obávají, že se to negativně odrazí i na spotřebě mědi, platiny a paládia.
Tabulka 4: Výkonnost kovů od počátku roku (Zdroj: CSI)
Při sestavování žebříčku nejvýnosnějších komodit roku je nutné brát zřetel na efekt rolování. V tomto případě vítězí pomerančový koncentrát, ropa Brent a zlato. Bez zohlednění rolování vyhrává feeder cattle, zlato a topný olej. Nejhůře si naopak vedl zemní plyn a pšenice.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.