Nejvýnosnější třídy aktiv roku 2011

21.12.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Finanční trhy zažily v posledním roce další divoké období plné nadprůměrné volatility. Prudkých pohybů oběma směry jsme byli svědky na …

Finanční trhy zažily v posledním roce další divoké období plné nadprůměrné volatility. Prudkých pohybů oběma směry jsme byli svědky na komoditních, akciových i dluhopisových trzích. Nervozita investorů rostla. Jaké třídy aktiv si vedly nejlépe? Odpověď poskytnou následující řádky.

V tabulce níže je zachycena výkonnost ETF (Exchange-traded fund) napříč různými třídami aktiv. Z výsledků je zřejmé, že nejlépe si v roce 2011 vedli investoři, kteří vsadili na růst dluhopisů. Nejlépe si ze zkoumaných ETF vedl iShares Barclays 20+ Year Treasury Bond Fund, který se zaměřuje na dluhopisy Spojených států se splatností delší než 20 let. Od počátku roku zhodnotil o 31,61%. Na druhém místě je s velkým odstupem iShares Barclays 7-10 Year Treasury Bond Fund, který nakupuje dluhopisy Spojených států se splatností 7-10 let. Fond zhodnotil o 13,13%. Na třetím místě je Vangurad Total Bond Market (+4,67%). V těsném závěsu je opět dluhopisový Ishares Barclays Aggregate (+4,49%).

Tabulka 1: Výkonnost ETF od počátku roku (k 20.12.2011; Zdroj: Bloomberg)

Nejhoršího výsledku od počátku roku dosáhli investoři, kteří vsadili na čínský trh nemovitostí. Guggenheim China Real Estate ETF propadl o 28,39%. Nepříliš dobře si vedli i investoři, kteří věřili rozvíjejícím se trhům. Guggenheim BRIC ETF a iShares MSCI Emerging Index Fund poklesly o 24,27% a 23,28%. Záchranou nebyly pro investory ani nemovitosti. SPDR DJ Wilshire Intl Real Estate, který investuje převážně do světových REIT (Real estate investment trust) mimo USA, poklesl od počátku roku o 20,99%.

Z výsledků je zřejmé, že nejlépe si v rámci jednotlivých tříd aktiv vedli investoři, kteří preferovali dluhopisy. Většina rizikovějších tříd aktiv poklesla.

Obrázek 1: Výkonnost hedge fondů – Barclay Hedge Fund Index (Zdroj: Barclayhedge)

Na rok 2011 nebudou příliš dobře vzpomínat ani hedge fondy. Po dvou letech růstu se totiž opět propadly do červených čísel. Nejhoršími měsíci se stal srpen a září. Od počátku roku potom v průměru ztratily hedge fondy 4,81% (výsledky měřeny na základě Barclay Hedge Fund Indexu, který monitoruje výkonnost více jak 2000 hedge fondů).

Výše uvedená čísla jasně odrážejí situaci na finančních trzích v roce 2011. Díky růstu nervozity, obavám z dluhové krize v eurozóně a zpomalení globální ekonomiky se investoři začali zbavovat rizikových aktiv, což se odrazilo i na komoditách a akciích. Situace tradičně přála dluhopisům.


 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE