Shrnutí týdne – Počátek roku 2012 ve znamení mírného optimismu

06.01.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

První týden roku 2012 se na finančních trzích nesl v mírně optimistickém duchu. Stále jsme ovšem svědky zvýšené nervozity. Pohledy investorů …

První týden roku 2012 se na finančních trzích nesl v mírně optimistickém duchu. Stále jsme ovšem svědky zvýšené nervozity. Pohledy investorů jsou i nadále upřeny k Evropě, kde aukce dluhopisů některých zemí nenaplnily očekávání. Akciové indexy mírně posílily. Trh dluhopisů stagnoval. V případě komodit jsme se dočkali mírného růstu. Vzhůru zamířila především cena ropy, pomerančového koncentrátu a stříbra. Pod prodejním tlakem je naopak kakao nebo pšenice.

První týden roku 2012 se na finančních trzích nesl v mírně optimistickém duchu. Nervozitu vyvolaly až aukce dluhopisů některých evropských zemí, v jejichž případě byl zájem nižší, než se očekávalo. Investoři se dále obávají, že evropské banky potřebují doplnit více kapitálu. Spouštěcím mechanismem obav byla největší italská banka Unicredit, která oznámila emisi nových akcií s výrazným diskontem oproti stávající ceně, pomocí nichž se snaží získat 9,8 miliardy dolarů. Z makroekonomických statistik v USA pozitivně překvapily výdaje ve stavebnictví nebo ADP zpráva o zaměstnanosti. Očekávání analytiků naopak nenaplnily podnikové objednávky nebo ISM index mimo výrobu. Nejdůležitější statistikou týdne však byla páteční zpráva o zaměstnanosti. Výsledek pozitivně překvapil investory. Zaměstnanost mimo zemědělský sektor v prosinci vzrostla o 200 000. Analytici očekávali růst o 150 000. Zaměstnanost v soukromém sektoru vzrostla o 212 000. Analytici očekávali růst o 160 000. Míra nezaměstnanosti překvapivě poklesla z 8,7% na 8,5%. Analytici očekávali stagnaci na 8,7%.

Americké akciové indexy mírně rostly. Index S&P 500 narazil na důležitou rezistenci na úrovni kolem 1280 bodů. Za pozornost stála pravidelná zpráva AAII Sentiment Survey o sentimentu drobných investorů. Optimismus vzrostl na jedenáctiměsíční maximum. Ukazatel pesimismu naopak poklesl na nejnižší hodnotu od prosince 2010. Trh dluhopisů byl bez větších pohybů a v případě amerických i evropských bondů jsme byli svědky stagnace. Na měnových trzích stálo za pozornost euro, které propadlo na nejnižší hodnotu od roku 2009. Jednou z příčin jsou výše uvedené aukce dluhopisů a obavy z nutnosti navyšovat kapitál v případě evropských bank. Pod prodejním tlakem byl i švýcarský frank, který se dostal na důležitý support na úrovni prosincového minima.

Na komoditních trzích jsme byli svědky smíšeného vývoje. Vzhůru zamířila cena ropy, přičemž o něco silnější byla ropa Brent. Růst se zbrzdil až na důležitých rezistencích. Podporou byly lepší statistiky o průmyslové produkci ve světě. Hlavní událostí je však v posledních dnech na trzích s ropou Irán. Spojené státy a EU uvažují o zákazu dovozu íránské ropy, což vyvolává mezi investory obavy. Situace mezi nabídkou a poptávkou je aktuálně napjatá, přičemž rezervní zásoby kartelu OPEC nejsou díky výpadkům produkce v Libyi nijak vysoké. Zavedení sankcí by tak mohlo vést k růstu cen. Strašákem jsou pak hrozby Iránu, který uvažuje o zablokování dopravy přes Hormuzský průliv, přes který protéká 20% celosvětové ropy. Vzhůru zamířil i pomerančový koncentrát, který se vyšplhal na pětiměsíční maximum. Důvodem jsou obavy z rozsáhlého poškození úrody pomerančů mrazem v oblasti americké Floridy, která je po Brazílii druhým největším pěstitelem na světě. Podle zprávy americké MDA EarthSat Weather je až 75 % regionu zasaženo nízkými teplotami, při nichž hrozí namrznutí pomerančů. Zbylých 25 % bylo podle zmíněné zprávy zasaženo silnými mrazy, jež se zcela jistě podepíší na kvalitě a konečném objemu sklizně. Je pravděpodobné, že také americké ministerstvo zemědělství sníží odhad produkce pro stávající sezónu. Po výrazném výprodeji na konci roku 2011 se korekce vzhůru dočkalo stříbro a zlato. Podporou jsou i nadále problémy v Evropě, obavy ze znehodnocování papírových měn a aktuálně i napětí spojené s Iránem. Pod prodejním tlakem naopak i nadále zůstává kakao nebo pšenice. Největší jednodenní pokles od září zažil v průběhu týdne cukr. Příčinou je lepší počasí v Brazílii, které přeje úrodě cukrové třtiny. Země je největším producentem cukru na světě. Za pozornost stál i odhad ministerstva zemědělství ve Vietnamu, který je největším dodavatelem kávy Robusta na světě. Vývozy by měly oproti roku 2011 poklesnout. V roce 2011 se podle předběžných čísel pohybovaly na úrovni 1,22 milionu tun, což je o 0,2% více oproti roku 2010. V roce 2012 by se měly exporty pohybovat na úrovni 1,1 milionu tun.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE