Od 3. února, kdy bylo oznámeno, že míra nezaměstnanosti v USA klesla na 8,3%, zůstává index S&P 500 v úzkém rozpětí mezi 1337 – 1366. Zdá se, že se trh nemůže rozhodnou, jestli prolomí silnou rezistenci 1350/70 nebo se vydá zpět dolů. V úterý a ve středu jsme zažili náznak korekce, ale nakonec se nic nestalo.
Index S&P 500 sice vystoupal na novou nejvyšší cenu probíhajícího rally, ale maximum 1370 z roku 2011 zatím nepřekonal. Na denním grafu se vytvořil nový support na hladině 1340. Další sledované úrovně jsou na 20 denním klouzavém průměru a potom na rostoucí trendové čáře, která spojuje říjnová a listopadová minima a aktuálně je v zóně 1290.
Graf indexu S&P 500
Index volatility Vix (index strachu) při náznacích korekce rychle posiloval a dotkl se klesající trendové čáry. V pátek znovu uzavřel pod 20 a stále potvrzuje býčí výhled pro akciový trh. Kromě toho pravděpodobně vytváří rozpětí, ve kterém se bude pohybovat několik následujících měsíců.
Index volatility VIX
Závěr:
Situace je stejná jako před týdnem. Střednědobé indikátory zůstávají pozitivní, ale překoupené podmínky přetrvávají. Index S&P 500 zatím nepřekonal maximální cenu roku 2011 a rezistence 1350/70 zůstává v platnosti. Největší souboj mezi tím, zda index překoná loňská maxima a posune se k další rezistenci 1400, se odehrává právě teď.
Frekvence informací o nutnosti korekce se zvyšuje. Mezi důvody, proč by k ní mělo dojít patří:
- Optimismus soukromých investorů je na maximech.
- Krátké pozice končí na stop lossech.
- Insideři uzavírají obchody a nenavyšují kapitál k dalším nákupům.
Jistě je možné, že indexy krátkodobě mohou ještě posilovat, ale není důvod, proč by korekce v následujících dnech nebo týdnech neměla přijít. Zároveň to bude důvod k nákupu kvalitních akcií za nižší cenu a v ideálním případě nákup zajistit opcemi. Pro klidnější spaní.
Autor působí ve forex společnosti www.fxstreet.cz