Ropa
Nárůst až na úroveň devítiměsíčního maxima, 109,95 USD za barel, provázel po celý minulý týden vývoj ceny WTI americké lehké ropy na burze New York Mercantile Exchange spadající do skupiny CME. Příčin bylo několik. První byla zpráva, podle které nebyl v průběhu dvoudenních jednání s íránskou stranou v minulém týdnu představitelům International Atomic Energy Agency povolen vstup na íránskou vojenskou základnu Parchin, jež mohl vnést světlo do otázek kolem skutečného využití íránského jaderného programu. Právě ten je v současnosti hlavním původcem rostoucího napětí na Středním východě, sankcí vůči Íránu ze strany západu, hrozeb zastavení exportu ropy do vybraných evropských států a finálně i příčinou růstu cen ropy na světových trzích. Dále se jednalo o reakci na výsledek čtvrteční statistiky amerického ministerstva práce, podle které se objem žádostí o podporu v nezaměstnanosti v U.S. v týdnu končícímu 18.2. udržel na hranici 351 tisíc, nejnižší od března roku 2008. Růstu ceny černého zlata pomohla také statistika německého Ifo institutu, podle které v měsíci únoru vzrostla podnikatelská důvěra v Německu z lednových 108,3 bodů na 109,6 bodů. Zmíněný únorový výsledek představoval čtvrté, po sobě následující zvýšení podnikatelské důvěry v Německu a zároveň nejvyšší úroveň od července loňského roku. Výše zmíněné tak, společně s nárůstem spotřebitelské důvěry ve Spojených státech, Francii a Jižní Koreji, podpořilo spekulace, podle kterých poptávka po černém zlatu nadále poroste. Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřela ropa na burze Nymex na hodnotě 109,77 USD za barel.
Bavlna
Na nejnižší úroveň za poslední téměř dva měsíce klesla v průběhu předešlého týdne na burze ICE Futures U.S. cena květnové bavlny. Důvodem byly spekulace, podle kterých by přebytek bavlny v marketingovém roce začínajícím 1.srpna měl být vyšší, než byl původní odhad, a to především v souvislosti s vyšší produkcí bavlny v Indii a Pákistánu a zároveň s očekáváním poklesu globální spotřeby. Ve svém posledním tzv.Wasde reportu americké ministerstvo zemědělství očekává nárůst celosvětové produkce bavlny v porovnání s předešlým rokem o 7,38 miliónů na 123,34 miliónů žoků. Obrácenou stranu mince pak představovala zpráva společnosti FCStone Fibers&Textiles, podle které, v porovnání s předešlým rokem, klesla produkce příze v Indii v průběhu měsíce prosince 2011 o 16 % a trend poklesu produkce by mohl i nadále pokračovat. Květnová bavlna tak z důvodu výše zmíněného oslabila v průběhu minulého týdne na burze ICE Futures U.S. o 2,7 % na cenu 90,15 centů za váhovou libru. V průběhu týdne pak oslabila až na úroveň 89,01 centů za libru, což byla nejnižší hodnota nejaktivnějšího futures kontraktu od 28.prosince 2011.
Sója
Na úroveň pětiměsíčního maxima posílila v minulém týdnu na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME cena sóji. Jendou z hlavních příčin byly spekulace, podle kterých nižší produkce v Jižní Americe podpoří růst poptávky po zásobách sóji ze Spojených států, jež jsou zároveň jejím největším světovým exportérem. Produkce sóji v Argentině by měla v průběhu stávajícího roku klesnout kvůli horku a suchu z loňských 49 na 44,5 miliónů metrických tun. Také produkce sóji v Brazílii by měla, podle odhadu společnosti Oil World z 21.2. klesnout v letošním roce z loňských 75,5 na 69,5 miliónů metrických tun. Růstu ceny zmíněné komodity dopomohla také vládní zpráva, podle které Čína v minulém týdnu podepsala se Spojenými státy dohodu o nákupu 13,4 miliónů metrických tun sóji. Poslední seanci minulého týdne uzavřela sója na 1.286,75 centech za bušl.
Colosseum a.s.
Robert Černík