Cena zemního plynu na komoditních burzách ve Spojených státech se již několik měsíců nachází v sestupném trendu. Komodita na počátku měsíce prorazila silný support na úrovni 2,6 dolaru a propadla se na 10leté minimum. Fundamentální situace plynu příliš nepřeje. Podrobněji se situací zabývá pravidelný měsíční report EIA (U.S. Energy Information Administration).
Obrázek 1: Cena plynu upravená o efekt rolování (Zdroj:CSI)
Spotřeba
EIA očekává celkovou spotřebu zemního plynu v USA v roce 2012 na úrovni 68,9 miliardy stop kubických denně (Bcf/d), což je o 2,1 Bcf/d (3,1 procenta) více oproti předchozímu roku. Spotřeba při výrobě elektrické energie by měla vykompenzovat pokles komerční spotřeby. Díky velmi teplé zimě očekává EIA v letošním roce pokles komerční spotřeby o 0,1 procenta. V případě spotřeby domácností dojde k poklesu o 0,5 procenta. Motorem růstu bude zvyšující se spotřeba při výrobě elektrické energie (+9 procent). Celková poptávka by se měla zvyšovat i v roce 2013, a to na 69,3 Bcf/d.
Produkce a importy
V roce 2011 se celková produkce pravděpodobně zvýšila o 4,8 Bcf/d (7,9 procenta), což představuje největší meziroční růst v historii. Příčinou je technologický pokrok v oblasti těžby, který umožnil přístup k novým nalezištím. EIA očekává, že růst produkce bude pokračovat i v roce 2012 a 2013. Tempo by však mělo být o poznání nižší. Důvodem jsou nízké ceny komodity, díky kterým je řada nových projektů nerentabilní. Statistiky společnosti Baker Hughes odhalily, že množství aktivních vrtů propadlo z hodnoty 936 v polovině října na aktuálních 691 (k 2.3.2012), což je pokles o 26,2 procenta. Snižování množství aktivních vrtů však není doprovázeno výrazným poklesem produkce, především díky zvyšující se efektivitě těžby.
Zvyšující se produkce v USA vytlačuje zahraniční importy, které by v roce 2012 měly poklesnout 0,6 Bcf/d (7 procent). K poklesu dovozů přispěla i teplá zima. V roce 2011 vzrostly exporty o 1 Bcf/d, přičemž růst by měl pokračovat i v roce 2012 a 2013. Dovozy LNG pravděpodobně poklesnou v roce 2012 o 0,3 Bcf/d (28 procent).
Obrázek 2: Množství aktivních vrtů v USA (Zdroj: Baker Hughes )
Obrázek 3: Produkce plynu v USA – období březen až prosinec 2012 odhad EIA (Zdroj: EIA)
Obrázek 4: Spotřeba plynu v USA – období březen až prosinec 2012 odhad EIA (Zdroj: EIA)
Obrázek 5: Celková nabídka plynu v USA – období březen až prosinec 2012 odhad EIA (Zdroj:EIA)
Obrázek 6: Spotřeba a celková nabídka plynu v USA – období březen až prosinec 2012 odhad EIA (Zdroj: EIA)
Zásoby
K 2. březnu se zásoby plynu ve Spojených státech pohybovaly na úrovni 2433 Bcf. Ve stejném období minulého roku se pohybovaly na úrovni 1674 Bcf, což je o 31,2% níže. Příčinou vysokých zásob je nadprůměrně teplá zima. EIA očekává, že se zásoby budou na konci topné sezóny v březnu pohybovat na úrovni 2270 Bcf, což by byla nejvyšší úroveň březnových zásob v historii. V posledních 20 letech se březnové zásoby nikdy nepohybovaly nad úrovní 1700 Bcf. V předchozím období pak vzrostly na 2100 Bcf pouze v roce 1983.
Cena
EIA očekává průměrnou spotovou cenu plynu v roce 2012 na úrovni 3,17 dolaru za MMBtu. V roce následujícím by se měla pohybovat na úrovni 3,96 dolaru za MMbtu.
Z pohledu investora se situace na trhu s plynem ve Spojených státech příliš nemění. Komodita se nachází v dlouhodobém, střednědobém i krátkodobém sestupném trendu. Prorazila silný support na úrovni 2,6 dolaru a propadla na nejnižší úroveň za posledních 10 let. V nejbližší době můžeme být svědky korekce vzhůru. Z pohledu technické analýzy je však komodita stále v downtrendu! Situace se zlepšuje jen velmi pozvolna. Spotřeba by se měla zvyšovat, množství aktivních vrtů klesá, importy klesají a nejnižší cena za posledních 10 let brzdí nové projekty. Uzavírání vrtů bohužel nevede (díky zvyšující se efektivitě těžby) k výraznému poklesu nabídky. Zásoby jsou rekordně vysoké. Plyn je stále vhodný spíše pro krátkodobé obchody. Dlouhodobé long pozice nelze při současné situaci doporučit. Domníváme se nicméně, že rekordně nízké ceny plynu mohou být pro dlouhodobého investora s investičním horizontem v řádu let přeci jen zajímavou příležitostí. Díky vysokému contangu však nedoporučujeme nakupovat přímo komoditu. Lepší variantou je nákup akcií, kdy je vhodné hledat těžaře v USA, kteří jsou schopni být ziskoví i při aktuálně rekordně nízkých cenách plynu. Je však potřeba si uvědomit, že obrat nemusí nastat v řádu měsíců a investice se může stát ziskovou až za několik let!
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.