V průběhu uplynulých dnů jsme na finančních trzích byli svědky nervozity. Akciové indexy mírně poklesly. Prudké výprodeje na trzích dluhopisů se zastavily a bondy naopak korigovaly předchozí propady. Horší makroekonomické statistiky z Číny nepříznivě ovlivnily australský a kanadský dolar. Na komoditních trzích jsme byli svědky spíše menších cenových pohybů a stagnace. Výjimkou byly drahé kovy, kde se pod prodejní tlak dostalo především paládium. Neunikla však ani platina nebo stříbro. Půdu pod nohama ztratil pomerančový koncentrát.
Uplynulý týden nebyl z makroekonomického hlediska nijak zvlášť významný. V případě Spojených států se investoři zaměřili na statistiky ze stavebnictví. Nově započaté stavby domů v podstatě naplnily očekávání (698 tis. vs 700 tis.), počet stavebních povolení příznivě překvapil (717 tis. vs 700 tis.). Mírně zklamaly prodeje existujících domů, když meziměsíčně poklesly o 0,9 procenta. Pozitivně překvapily žádosti o podporu v nezaměstnanosti (348 tis. vs 352 tis.). Investoři pozorně sledovali i vystoupení guvernéra Fedu Bena Bernankeho. Žádného překvapivého vyjádření se však nedočkali. Bernanke prohlásil, že problémy v Evropě měly nepříznivý dopad na americkou ekonomiku. Dále řekl, že v případě dluhové krize v Evropě došlo ke zlepšení. Okamžitě však dodal, že finanční a ekonomická situace zde zůstává stále obtížná. Za pozornost stály i makroekonomické statistiky z Číny, které naznačují další zpomalení hospodářského růstu. Předběžná hodnota indexu nákupních manažerů vydávaného bankou HSBC a společností Markit Economics poklesla v březnu na 48,1 bodu. To je nejnižší úroveň za posledních 5 měsíců. Hodnoty pod 50 signalizují kontrakci průmyslu.
Po prudkých výprodejích se na trh dluhopisů dostavila korekce vzhůru. Bondům přál návrat nervozity a horší makroekonomické statistiky ze světa. Aktuálně jsou o něco silnější evropské dluhopisy. Růst se zastavil v případě amerických akciových indexů. Index S&P 500 se i přesto dokázal v průběhu týdne vyšplhat na čtyřleté maximum. Na měnových trzích se nedařilo komoditním měnám (australský a kanadský dolar). Příčinou byly zprávy o zpomalujícím hospodářském růstu v Číně. Výprodeje se naopak zastavily v případě japonského jenu.
Na komoditních trzích jsme byli svědky spíše menších cenových pohybů a stagnace. Výjimkou byly drahé kovy, kde se pod prodejní tlak dostalo především paládium. Neunikla však ani platina nebo stříbro. Paládium zažilo největší jednodenní pokles v tomto roce. Příčinou jsou zprávy o slabších prodejích automobilů a zpomalující hospodářský růst v Číně a v Evropě. Paládium propadlo na několikatýdenní minimum. Prodejnímu tlaku neunikla ani platina, nicméně ta se udržela nad silným supportem, který je těsně nad úrovní 1600 USD. Díky vyšší provázanosti s průmyslem pokleslo i stříbro. Zlato naopak stagnovalo. Prudký propad postihl pomerančový koncentrát. Důvodem jsou zprávy o vzrůstajících globálních dodávkách. Aktuálně probíhá sklizeň citrusů v Brazílii, která je největším pěstitelem citrusů na světě. Brazilská asociace producentů pomerančů na počátku týdne uvedla, že globální zásoby koncentrátu držené třemi největšími producenty k 30.červnu 2012 vzrostou na celkových 535 tisíc tun. Ve stejném období loňského roku dosahovaly globální zásoby zmíněné komodity 214 tisíc tun. Na trhu s energiemi stálo za pozornost prohlášení ropného ministra Saudské Arábie, který oznámil, že v případě potřeby je země schopná zvýšit těžbu ropy o 25 procent. Dále řekl, že rezervní kapacita země je 2,5 milionu barelů ropy denně. V listopadu těžila Saudská Arábie 10,047 milionu barelů denně, což bylo nejvíce za 30 let. Celková produkční kapacita se údajně pohybuje na úrovni 12,5 milionu barelů denně. Dále pak zpráva z Číny, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Země zvýšila cenu pohonných hmot o 600 juanů (95 USD) za tunu. Cena benzínu tu pro spotřebitele vzrostla o 7%, cena nafty se zvýšila o 7,8%. Jedná se o největší úpravu cen směrem vzhůru za poslední 2 roky. Růst cen pravděpodobně negativně ovlivní poptávku. Na trhu se zemědělskými produkty investory zaujal průzkum společnosti Allendale. Podle něj plánují američtí zemědělci vysadit na jaře kukuřici na ploše 95 milionů akrů, což je výrazně více oproti předchozímu roku (92 milionů akrů). Sójou osetá plocha by se měla mírně zmenšit na 74,5 milionu akrů. Pšenicí by měla být oseta plocha o velikosti 56,6 milionu akrů.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.