Ropa
Ropa v průběhu minulého týdne oslabila na burze New York Mercantile Exchange spadající skupiny CME na nejnižší úroveň od 16.února letošního roku. Jedním z důvodů byla reakce na pravidelnou zprávu amerického ministerstva energetiky o stavu zásob ropy a benzínu v U.S. Podle této zprávy vzrostly v týdnu končícím 23.března komerční zásoby ropy ve Spojených státech o 7,1 miliónů barelů na celkových 353,4 miliónů. Jednalo se o největší nárůst zásob ropy za dobu posledních dvaceti měsíců. Druhou příčinou poklesu ceny černého zlata v předešlém týdnu byly pak čtvrteční spekulace, podle kterých by Spojené státy a některé evropské země mohly v dohledné době přistoupit k prodejům ropy ze svých strategických zásob. Nejvíce zmiňovaným evropským státem pak byla Francie, kde by se mohlo jednat o strategický tah před blížícími se prezidentskými volbami. Ačkoliv ropa v minulém týdnu oslabila celkově o 3,85 USD (3,6 %) je, v porovnání s počátkem letošního roku, stále o 4 % vyšší. Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřel nejaktivnější futures kontrakt na černé zlato cenou 103,02 dolarů za barel.
Kakao
Na úroveň více jak týdenního minima oslabil v rámci minulého týdne na burze ICE Futures U.S. nejaktivnější futures kontrakt na kakao. Za poklesem ceny stál především středeční a čtvrteční nárůst zásob kakaa sledovaných burzou ICE Futures U.S. Ty v průběhu zmíněných dvou dnů vzrostly celkem o 1,7 % na historicky nejvyšší úroveň od května roku 1999, kdy začala agentura Bloomberg zmíněný údaj sledovat. Od počátku letošního roku vzrostly celkové zásoby kakaa již o 43 %. Kakao dále oslabilo v souvislosti s obavami z poklesu ekonomického růstu Číny, v jehož souvislosti by došlo k poklesu poptávky po komoditách. Podle odhadu společnosti Macquarie Group Ltd. převýší globální dodávky kakaa v marketingovém roce končícím 30.září poptávku o 7 tisíc metrických tun. Podle údajů International Cocoa Organization by zmíněný výsledek představoval druhý po sobě následující roční přebytek produkce kakaa. Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřelo kakao na úrovni 2.219 dolarů za metrickou tunu.
Bavlna
Na úroveň téměř měsíčního maxima vzrostla v rámci minulého týdne na burze ICE Futures U.S. cena bavlny. Jednou z příčin byly spekulace, podle kterých by měla, v souvislosti se stávajícím zákazem exportu bavlny z Indie, poptávka po amerických zásobách nadále růst. Indie, druhý největší světový producent bavlny, vyhlásila na začátku března zákaz veškerého vývozu bavlny, za čímž stála snaha zajistit dostatek bavlny pro domácí trh. Přestože byl v průběhu měsíce března tento zákaz částečně zrušen a byl umožněn export a dodání dříve schválených objednávek, není až do odvolání povolen vývoz objednávek doposud nezaregistrovaných, z čehož tak budou podle očekávání těžit především Spojené státy. Ty v týdnu končícímu 15.března vyexpedovaly podle údajů amerického ministerstva zemědělství 297.122 žoků bavlny. Největší podíl pak měla na zmíněných dodávkách tradičně Čína. Na růstu ceny bavlny měly podíl také obavy z výsledků páteční vládní zprávy amerického ministerstva zemědělství, ohledně změn akrové výměry pro pěstování bavlny v U.S. pro následující období začínající 1.srpna 2012. Podle odhadu společnosti Informa Economics Inc. měla výměra pro pěstování bavlny v novém období klesnout na 13,698 miliónů akrů. Ve stávajícím období dosahuje tato 14,732 miliónů. Poslední obchodní seanci tak bavlna na burze ICE Futures U.S. uzavřela na úrovni 93,52 centů za váhovou libru.
Colosseum a.s.
Robert Černík