Vítězové a poražení za první kvartál: cena benzínu roste, zemní plyn padá

03.04.2012 | , Saxo Bank
INVESTICE



Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

První čtvrtletí roku 2012 je u konce a tak se podívejme na vítěze a poražené uplynulých tří měsíců. Bylo to období, kdy vývoj určovalo geopolitické riziko, obavy z vývoje státních dluhů a rozporuplné známky ekonomického pokroku z různých regionů. Zatímco akciový trh v USA míří vzhůru a dosahuje úrovní, na kterých byl před pádem Lehman Brothers, Evropa stagnuje a asijské ekonomiky se začínají obávat dopadů  stále viditelnějšího čínského zpomalení.

Dva hlavní komoditní indexy vykázaly celkově slabé týdenní zisky, protože výkonnost během března trpěla. V březnu bylo zjevné, že Čína, která reprezentuje více jak 40 procent světové spotřeby a podílí z více jak 50 procent na růstu globální spotřeby, evidentně zpomalila. Index S&P GSCI přidal 1,7 procenta díky tomu, že z 68,4 procent je zde zastoupen energetický sektor - mimo zemního plynu - zatímco širší index DJ-USB ztratil 2,9 procenta díky celkově slabému výkonu v zemědělství a díky 11 procentní účasti ve dvou největších poražených, v kávě a zemním plynu.

Spekulanti přeskupují pozice

Hedžovéfondy a ostatní spekulativní obchodníci vstupovali do roku 2012 s malým počtemspekulativních pozic, které při poklesech na konci roku 2011 redukovali.  Geopolitické napětí rostlo a obavy z vývojevládních dluhů polevily, Zemědělské oblasti byly zasaženy suchem. Titoinvestoři tedy začali přeskupovat dlouhé pozice a během čtvrtletí téměřzdvojnásobili expozici, což pomohlo cenám růst. Z deseti komodit z největšímispekulativními pozicemi je polovina energetických, z těch ostatních největšízměnu zaznamenaly sojové boby.

Cena benzínu podražila o více jak čtvrtinu.Růst podporují rostoucí ceny ropy a snížená kapacita rafinérií na severovýchoděUSA, kde nebyli schopní přenést rostoucí náklady na ropu do cen benzínu prospotřebitele. Maloobchodní cena benzínu nicméně během uplynulého čtvrtletí vzrostlao 20 procent a čím dál více se blíží psychologické hranici 4 dolarů za galon. Sblížícím se létem trh čeká, že cena dále poroste, protože tehdy vrcholímotoristická sezóna. Téma ceny benzínu tak bude velmi ožehavé zvláště vsouvislosti s americkými volbami, které budou během pár měsíců. Proznovuzvolení prezidenta Obamy tak může toto téma představovat pořádný oříšek.

Zemní plyn pokořil dosavadní dno, ztratil 29 procent a dosáhlnejnižší hodnoty za více jak 10 let, protože produkce břidlicového plynu navyšujezásoby v systému, kde poptávka byla díky vyšším zimním teplotám slabá.


Ropa se na obou stranách Atlantiku vyvíjí odlišně. WTIzaostává za Brentem o téměř 10 procent, což vyústilo v rekordní spread ve výšitéměř 20 dolarů. Důvody slabého vývoje WTI jsou všeobecně známé a s klesajícísvětovou produkcí a výpadkem dodávek u hlavních i menších producentů odrážísprávnou cenu ropy typ Brent.


Ropa Brent uvízla okolo 125 dolarů za barel, přičemždále pokračují rozhovory ohledně uvolnění strategických rezerv a uklidňováníSaúdské Arábie, které má ovšem na ceny pouze omezený dopad. Vyšší ceny s sebounesou riziko zpomalení světové poptávky, protože spotřebitelé sníží výdaje. Tozatím bránilo cenám v dalším růstu i přes klesající íránský export. 


Průmyslové kovy od začátku roku silně rostly díky očekávání silnépoptávky v kombinaci s problémy na straně nabídky, které spustily zaměstnaneckéspory a nepřízeň počasí. Recese v Evropě a nižší předpoklad růstu v Číně všakdalší růst zarazil a poslední měsíce se tyto komodity obchodovaly do strany.Měď však dokázala přidat úctyhodných 11,3 procent a londýnský index kovů přidal7,3 procent.


Zlatu a stříbru se v uplynulém čtvrtletí dařilo, především stříbru,které skočilo mezi třemi nejlepšími. Zlato minulý týden opět rostlo v naději nadalší americké stimuly a cena dosáhla téměř 1700 dolarů, než začala opětklesat. Po silném vstupu do nového roku bylo zlato zasaženo několika vlnamisnižování rizika ze strany hedžových fondů, které hledaly lepší příležitosti.Investice v ETF fondech zůstávají stabilní, i když jsme v březnu viděli drobnýpokles. Technicky se zlato obchoduje těsně nad důležitou podporou ve výši 1639dolarů, což je křivka 55denního klouzavého průměru. Tato křivka byla během uplynulýchdeseti let prolomena jen párkrát a týdenní závěr pod touto úrovní by mohlsignalizovat další pokles, ačkoliv jak ukazuje i graf níže, pokaždé se cenadokázala rychle vrátit zpět.


Korekce na obilninách v očekávání vládních reportů

Kukuřicea pšenice utrpěly před důležitými zprávami z amerického Ministerstvazemědělství velké ztráty. Report odkryl kvartální zásoby a osevní záměryfarmářů pro nacházející sezonu. Ministerstvo trh zmátlo, což patrně vedlo kesnížování rizika. Nedávné příznivé počasí také dává více příležitostí, cozasít. Sojové boby jsou díky vysokým cenám atraktivní, ale protože se sejípozději, je možné, že si farmáři vyberou kukuřici.


Sojové boby i nadále s podporou

Nakonec vyšlo najevo, že překvapení se nekoná, zejménakdyž zásoby všech tří sklizní poklesly více než se čekalo  a pšenice i sojové boby byly osety na menšíchplochách. Osev kukuřice je nejvyšší za posledních 75 let, což činí novou úroducitlivější vůči ostatním.  Nízká osevníplocha u sojových bobů bude podporovat vyšší cenu i přes to, že tato již tentorok přidala 14 procent. Nebezpečím je, že report byl sestavován více jak předměsícem, takže od té doby někteří farmáři mohli změnit plány, což se pozná až spozdním jarem. 



Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE