Shrnutí týdne – Dluhová krize v Evropě opět znervózňuje investory

20.04.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Obchodování na finančních trzích se v uplynulých dnech neslo opět ve znamení nervozity. Investoři zaměřili svou pozornost na problémy Španělska a …

Obchodování na finančních trzích se v uplynulých dnech neslo opět ve znamení nervozity. Investoři zaměřili svou pozornost na problémy Španělska a na aukce dluhopisů evropských zemí. Zklamáním byly některé makroekonomické statistiky ve světě. Začátek výsledkové sezóny v USA je naopak příjemným překvapením, což pesimismus částečně vykompenzovalo. Americké akciové indexy velmi mírně vzrostly. Na komoditních a finančních trzích se týden nesl spíše ve znamení stagnace. Výraznější propad zažil benzín, zemní plyn nebo cukr.

Hlavním zdrojem nervozity se v uplynulých dnech stala na finančních trzích opět dluhová krize v Evropě. Investoři zaměřili svou pozornost na aukce státních dluhopisů, které nijak zvlášť nenadchly. V centru pozornosti je především Španělsko. Výnosnosti desetiletých španělských bondů vzrostly v průběhu týdne až nad hranici 6%. Ke konci týdne se pohybovaly těsně pod výše zmíněnou psychologickou úrovní. Většina makroekonomických statistik spíše zklamala. Očekávání nenaplnily nově započaté stavby domů v USA (0,654 mil. vs. oček. 0,7 mil.), průmyslová produkce (0,0% vs. oček. +0,3%), žádosti o podporu v nezaměstnanosti (386 tis. vs. oček. 365 tis.) nebo prodeje existujících domů (4,48 mil. vs. oček. 4,62 mil.). Pozitivním překvapením byly naopak maloobchodní prodeje v USA (+0,8% vs. oček. +0,3%). V Evropě negativně překvapila statistika o prodejích osobních automobilů, kdy se počet nově registrovaných vozidel v březnu v EU27 snížil na nejnižší hodnotu od roku 1998. Za pozornost stálo i překvapivé snížení úrokových sazeb v Indii o 0,5% na 8%. Jedná se o první pokles od roku 2009.

Americké akciové trhy hledaly směr. Ke konci týdne získali na trhu převahu býci a akciové indexy mírně vzrostly. Výsledková sezóna zatím spíše příznivě překvapuje. Odhady analytiků překonala například společnost Coca-Cola, Goldman Sachs Group, Johnson & Johnson, Seagate Technology, Yahoo! Inc nebo eBay Inc. Vývoj na trhu dluhopisů byl smíšený. Evropské bondy stagnovaly, americké dluhopisy mírně posílily. Na měnovém trhu se nedařilo australskému dolaru nebo japonskému jenu. Naopak vzhůru zamířila britská libra, která otestovala rezistenci na úrovni maxima z počátku dubna.

Na komoditních trzích se pod prodejní tlak dostal benzín, zemní plyn a cukr. Zemnímu plynu nepřejí aktuální předpovědi počasí. Hurikánová sezóna 2012 s největší pravděpodobností nebude příliš velkou podporou pro cenu energií. Výzkum z Colorado State University dospěl k závěru, že by hurikánová sezóna měla být v letošním roce podprůměrná. Očekávají se pouze 4 hurikány a 10 pojmenovaných bouří (v minulém roce 19). MDA EarthSat Weather a Commodity Weather Group očekávají 11 pojmenovaných bouří. Meteorologové navíc očekávají i chladnější léto, což by se mohlo negativně odrazit na spotřebě plynu (nižší využívání klimatizací), který se v letních měsících v USA používá k výrobě elektrické energie. Cukr srazily níže spekulace o vyšší produkci v Brazílii, kde by měla úroda cukrové třtiny vzrůst o 5,4% na 602,2 milionu tun. Nepříznivou zprávou pro komodity jsou i spekulace o dalších možných vývozech cukru z Indie. Na trhu s obilovinami a zrninami zaujala investory zpráva US Grains Council, v níž se uvádí, že by Čína mohla již v roce 2014 vystřídat Japonsko na pozici největšího importéra kukuřice na světě. Příčinou je zvyšující se spotřeba komodity v oblasti výkrmu hospodářských zvířat. Dovozy kukuřice do Číny se podle odhadu USDA v sezóně 2011-2012 zečtyřnásobí na 4 miliony tun. V předchozím roce dovezla druhá největší ekonomika světa 0,9 milionu tun. Japonsko by mělo v sezóně 2011-2012 dovézt 16,1 milionu tun kukuřice. Za pozornost stála i zpráva z USA, kde je již osetých 17% kukuřičných polí. V minulém roce bylo v tuto dobu osetých jen 5%, což je zároveň pětiletý průměr. Jarní pšenicí je osetých 37% polí. Pětiletý průměr je 9%.


 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE