V uplynulém týdnu bylo obchodování na finančních trzích poměrně poklidné. Investoři zaměřili svou pozornost primárně na zveřejňované makroekonomické statistiky, hospodářské výsledky firem nebo na vystoupení Bena Bernankeho. Lepší zisky firem pomohly akciovým indexům, které po předchozí mírné korekci míří opět vzhůru. Dluhopisy stagnovaly či mírně rostly, přičemž silnější zůstávají evropské bondy. Na komoditních trzích jsme nebyli svědky žádných výrazných cenových pohybů. Výjimkou byl zemní plyn a oves.
Na počátku týdne čekali investoři na vystoupení guvernéra Fedu Bena Bernankeho. Žádného překvapení se ovšem nedočkali. Bernanke potvrdil, že je centrální banka odhodlána v případě potřeby podpořit ekonomiku. V současnosti však není další kvantitativní uvolňování nutné. Zopakoval, že Fed plánuje udržet nízké úrokové sazby až do roku 2014. Za pozornost stálo v průběhu týdne i zasedání centrálních bankéřů v Japonsku. Bank of Japan (BoJ) již podruhé v posledních 3 měsících rozšířila svůj program kvantitativního uvolňování. Podlehla tak tlaku zákonodárců, kteří volají po větší podpoře hospodářského růstu. BoJ rozšířila program nákupu aktiv z 30 bilionů jenů na 40 bilionů jenů (494 miliard USD). Centrální banka zároveň ponechala úrokové sazby nezměněny v rozmezí 0 až 0,1 procenta. Z makroekonomických statistik z USA pozitivně překvapil Case-Shiller index nebo prodeje existujících domů. Zklamáním byly naopak objednávky statků dlouhodobé spotřeby (-4,2% vs. oček. -1,5%) nebo žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Nepříznivé zprávy přišly i z Velké Británie. Země prožívá poprvé od 70. let ekonomickou recesi s dvojitým dnem. Hrubý domácí produkt poklesl v prvním čtvrtletí mezikvartálně o 0,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali růst ekonomiky o 0,1 procenta. Opomenout nelze ani páteční překvapivé snížení ratingu Španělska. Agentura Standard & Poor's snížila již podruhé v tomto roce úvěrové hodnocení Španělska. Obává se, že stát bude v budoucnu nucen finančně podpořit banky. To vše v situaci, kdy se španělská ekonomika potýká s vysokou nezaměstnaností a balancuje na hraně recese. Rating byl snížen ze stupně A na BBB+ s negativním výhledem. Premiér Mariano Rajoy nedokáže přesvědčit finanční trhy o tom, že je schopen zvládnout špatný stav veřejných financí. Vrásky na čele mu vyvolávají především banky, které se potýkají s nejvyšším množstvím špatných úvěrů za posledních 20 let. Snížení ratingu se okamžitě odrazilo na výnosnosti 10letých španělských dluhopisů, která vzrostla na 5,99%.
Americké akciové indexy podpořily lepší než očekávané hospodářské výsledky firem. Přibližně 75% společností z indexu S&P500, které doposud reportovaly hospodářské výsledky, překonalo z pohledu zisku na akcii očekávání analytiků. S napětím se čekalo především na čtvrtletní výsledky společnosti Apple, které nakonec opět překonaly predikce, když se zisk zvýšil o 94%. Dluhopisy stagnovaly či mírně rostly. O něco silnější zůstávají i nadále evropské bondy. Na měnových trzích posilovaly komoditní měny. Především pak kanadský dolar, který dokonce prorazil důležitou střednědobou rezistenci. Oslabení se naopak dočkal americký dolar.
Obchodování na komoditních trzích bylo poměrně poklidné. Výraznějšího růstu jsme se dočkali pouze v případě zemního plynu a ovsa. Pro cenu kávy byly nepříznivé zprávy z Hondurasu o patnáctiprocentním nárůstu produkce. Země je největším producentem komodity ve Střední Americe. Na trhu se sójou vystrašily investory zprávy z Jižní Ameriky. Obavy vzbudily noční mrazy v Argentině, které poničily úrodu sóji. Sójový šrot posílil na nejvyšší úroveň od června roku 2009. Podle zprávy společnosti World Weather klesly noční teploty v některých částech provincie Buenos Aires až 4 stupně pod bod mrazu. Podle vládní zprávy z minulého týdne je v Argentině sklizeno 41 % sóji. Ve stejném období loňského roku bylo přitom sklizeno již 52 %. Obchodování na trhu se stříbrem v průběhu týdne negativně ovlivnila zpráva o zásobách ve skladech burzy Comex, které se pohybují na nejvyšší úrovni od roku 1997. Pro cukr jsou i nadále nepříznivé zprávy o vyšší produkci ve světě. V nadcházejících dvanácti měsících by se vývozy cukru z Brazílie měly zvýšit o 2,4 procenta, Indie by již třetím rokem v řadě měla stát exportérem komodity. Vzhledem k vyšší úrodě by se měly zvýšit i vývozy z Thajska.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.