Shrnutí týdne – Averze k riziku přetrvává

01.06.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulé dny se na finančních trzích nesly nadále v duchu zvýšené nervozity. Mezi investory převládá averze k riziku. “Risk off“ fáze …

Uplynulé dny se na finančních trzích nesly nadále v duchu zvýšené nervozity. Mezi investory převládá averze k riziku. “Risk off“ fáze pokračuje. Obavy vzbuzuje dluhová krize v Evropě a horší makroekonomické statistiky ze světa, které naznačují zpomalení globální ekonomiky. Pod prodejním tlakem se nacházely především cyklické komodity. Výprodeje pokračovaly v sektoru energií. Poklesu se nevyhnula ani cena mědi. Akcie mírně oslabily. Zájem byl naopak o dluhopisy a americký dolar.

V průběhu týdne byla v centru pozornosti opět Evropa. Investory znervózňuje především Španělsko, které pokračuje v záchraně bankovního sektoru. Nezaměstnanost v zemi se zvýšila z 24,1% na 24,3%. Výnosnosti 10letých státních dluhopisů míří vzhůru. Ještě v březnu se pohybovaly na úrovni kolem 5%. Nyní se vyšplhaly těsně nad úroveň 6,5%. Pod drobnohledem je i nadále Řecko, které čekají v polovině června nové parlamentní volby. Aktuální průzkum veřejného mínění v zemi odhalil, že si většina Řeků přeje revizi podmínek zahraniční finanční pomoci. Ve Spojených státech stály za pozornost makroekonomické statistiky. Odhad růstu HDP v prvním čtvrtletí byl snížen z 2,2% na 1,9%, žádosti o podporu v nezaměstnanosti nečekaně vzrostly (+10 tis. na 384 tis, oček. 370 tis.), hůře dopadl i Chicago PMI (52,7 vs. oček. 56,1). Nejdůležitější statistikou byla však páteční čísla o zaměstnanosti. Za pozornost stála i zpráva z Indie, kde v prvním čtvrtletí vzrostl HDP meziročně o 5,3%, což je nejpomalejší tempo za posledních 8 let. Analytici očekávali růst o 6,1%.

Na měnových trzích odpovídal vývoj fázi “risk off“. Pod prodejním tlakem byly komoditní měny. Dále pak euro a britská libra. Naopak zájem byl o americký dolar a japonský jen. Nervozita již tradičně přála dluhopisům. Vzhůru zamířily americké i evropské bondy. Americké akciové indexy hledaly směr. Převládaly však spíše prodejní tlaky.

Na komoditních trzích zasáhly výprodeje především cyklické komodity. Poklesu se dočkal opět sektor energií. Ceny ropy klesaly již pátým týdnem v řadě, což je nejdelší období od ledna 2007. Ke konci týdne přispěly k prodejům nepříznivé zprávy z Číny, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Dále pak statistika o zásobách ropy v USA, které jsou nejvýše za posledních 22 let. V neposlední řadě pak agentura Fitch Ratings snížila úvěrové hodnocení 8 španělských regionů. Nepříznivé jsou i zprávy ze Saudské Arábie, která těží nejvíce ropy od roku 1989. Produkce kartelu OPEC se podle odhadů zvýšila v květnu o 20 000 barelů na 31,595 milionu barelů ropy denně, což je nejvyšší hodnota od roku 2008. K obnově produkce dochází postupně v Libyi. Země těží 1,4 milionu barelů ropy denně, což je nejvyšší hodnota od ledna 2011. Poklesům se nevyhnula ani cena mědi. Osmnáct analytiků ze 33, které oslovila agentura Bloomberg, očekává v následujícím týdnu další pokles cen mědi. 6 analytiků je neutrálních. Jedná se o největší pesimismus mezi analytiky na trhu s mědí od září 2011. Podobný vývoj očekávají i hedge fondy. Data CFTC odhalila, že počet net short pozic se v týdnu končícím 22. květnem pohyboval na úrovni 2 808 futures a opcí. Cena mědi klesá díky zhoršující se situaci v Evropě, která bojuje s dluhovou krizí. Nepříznivým faktorem jsou i makroekonomické statistiky ze světa, které naznačují zpomalování růstu globální ekonomiky. K jihu zamířila cena pšenice. Příčinou jsou zprávy o deštích, které by měly podpořit úrodu v Rusku i Austrálii. Telvent DTN očekává, že se západní Rusko a severní Kazachstán dočkají v nejbližších dnech chladnějšího počasí a srážek. Zprávy o deštích přicházejí i z východní Austrálie, která se v posledních týdnech potýkala se suchem. USDA odhaduje, že se Austrálie stane v sezóně 2012-2013 druhým největším exportérem pšenice na světě. Rusko obsadí čtvrté místo. Rusko a Ukrajinu (dohromady zodpovědné za 11% globální produkce) trápilo suché počasí poslední tři měsíce. Za pozornost investorů stála i zpráva z trhu s platinou. Přebytek platiny by měl v následujících měsících poklesnout. Příčinou je vysoká poptávka z automobilového průmyslu a první propad těžby za uplynulé 4 roky. Banka Barclays odhaduje, že produkce poklesne v tomto roce o 4% na 6,14 milionu uncí. Jednou z příčin jsou stávky horníků v Jižní Africe, která je největším producentem komodity na světě. To by mělo přispět ke snížení celoročního přebytku na trzích o 90% na 37 000 uncí. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají průměrnou cenu ve čtvrtém čtvrtletí na úrovni 1750 dolarů. Platina se využívá primárně ve šperkařství a při výrobě autokatalyzátorů. Hedge fondy věří v růst ceny nejméně od roku 2009. Cena je v současnosti pouhé 1% od průměrných produkčních nákladů.
 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE