Je na záchranu španělských bank už příliš pozdě? Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank Španělský bankovní systém je “zlomovým bodem” pro existenci eura. A španělská vláda si to uvědomuje. Proto také premiér Rajoy ohlásil, že země zdraví svého banko

04.06.2012 | , Saxo Bank
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz


Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank


Španělský bankovní systém je “zlomovým bodem” pro existenci eura. A španělská vláda si to uvědomuje. Proto také premiér Rajoy ohlásil, že země zdraví svého bankovního systému “garantuje”. Dělají si z nás srandu? Problém je teď daleko větší než je Španělsko schopné samo zvládnout. Všechny důmyslné pokusy španělské vlády vyřešit problém financování byly smeteny ze stolu Evropskou centrální bankou. To potvrzuje fakt, že k vyřešení problému financování španělského bankovního sektoru v odhadovaném rozsahu 150 - 300 miliard eur bude nutné společné úsilí Evropy i Mezinárodního měnového fondu.


Pokud takové řešení nebude na stole do léta, španělská ekonomika je ve velkém ohrožení a akcie tamních bank čeká zrychlený volný pád. Všechny složky španělské ekonomiky si musí uvědomit, že problém bank není izolovaný fenomén a Španělsko se nedokáže zotavit, dokud budou jeho banky zbídačené jako jsou dnes. Jednoduše už nelze koupit další čas. Na druhou stranu by kombinované úsilí ECB, EMU a MMF o rekapitalizaci mohlo být silným spouštěčem pro rally na bankovních akciích. Zatím to ale vypadá na další kolo celkové ignorace problému ze strany španělské vlády.


Popírání nebo všeobecná nevědomost


Prohlášení o celkové “garanci” za bankovní systém a finance regionu ze strany Madridu nevrhá dobré světlo na jeho schopnost krizi zvládnout. Toto prohlášení se totiž neopírá o žádný finanční arzenál. Míra důvěryhodnosti mi tak připomíná mistra popírání a ignorace “Boba z Bagdádu” během operace Irácká svoboda. Problémem je nejednotná komunikace ze strany španělské vlády, která podkopává svou důvěru a dál odrazuje dluhopisové i akciové investory.


S každým dalším polovičatým řešením se cena za tuto krizi zvyšuje. Španělsko tak nějak nepotřebuje technokratickou vládu - potřebuje ilusionistu! Zastavte to šílenství!


Nicméně Španělsko má v ruce silné karty. Pokud tamní bankovní sektor zkolabuje, pak se nákaza rozšíří do zbytku Evropy a pravděpodobně ukončí eurozónu jak ji dnes známe. Evropští lídři to vědí. Než ale pošlou Španělsku peníze, chtějí od něj závazek k dalším reformám.

Jediné řešení, které by bylo dostatečně rozsáhlé a zároveň dostatečně důvěryhodné pro držitele dluhopisů, je přinutit ECB, MMF a zástupce španělských bank i vlády vyložit karty na stůl. Velký jarní úklid bilancí. Čas je největším nepřítelem Španělska a jak už jsme dříve uvedli, tak irský krizový scénář není tak daleko. Španělsko ztráty takového rozsahu samo nezvládne. Není to sice ten hlavní problém, ale cesta ke snížení úroků z dluhopisů vede jen skrze radikální reformy, které nastartují pracovní trh a eliminují rozpočtové schodky. Široké a “drahé” řešení dnes by mohlo přinést vyšší než očekávané oživení na trhu nemovitostí v budoucnu. 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE