Zlato dnes slábne o 0,9% d/d na 1570 zejména po snížení ratingu Španělska agenturou Fitch a komentářích šéfa Fedu Bernankeho v kongresu. Bernanke prezentoval vcelku vyvážené hodnocení ekonomiky. Vzhledem k dluhové krizi Eurozóny a slábnoucí globální i ekonomické aktivitě trhy ovšem počítaly s možností signálu další podpory monetární expanze, proto komentáře přinesly zklamání pro aktiva rizika, tedy hlavní americké akciové indexy a zlato, které od jeho vystoupení ztrácí přibližně od 1,0 do 3,0%.
Zlato tak vyplňuje býčí silný denní vzestup prvního června po nečekaně slabé květnové zprávě americké zaměstnanosti a po poklesu pod 1605, horní hranici sestupného kanálu od konce února směřuje k hlavním podporám: 1565, 1554, 1538 a 1524. V kombinaci s předprodaným hodinovým RSI existuje dobrá šance v nejbližších dnech pokračování konsolidace v pásmu 1538 – 1570. Hlavními rezistencemi jsou 1605, 1642 a 1650.
Ze střednědobého pohledu současná velká averze k riziku, oslabení cen hlavních komodit, posilování dolaru a technické faktory potvrzují klesající trend, minimálně nebezpečí pokračování výraznější korekce a konsolidace s obchodováním v blízkosti současného minima. V posledních měsících pokles zlata přiživilo trvání dluhové krize Eurozóny, některé technické signály (například potvrzené prolomení 100 MA pod 200 MA) či indikátory sentimentu.
Na druhou stranu napětí a nejistota udržují situaci nadále nepřehlednou. Dluhová krize Eurozóny pokračuje a tlaky na zpomalení růstu americké a globální ekonomické aktivity trvají. Postoj Bernankeho a Fedu je tak spíše prozatímní a navazuje tak na komentář Fedu k dubnovému rozhodnutí o úrokových sazbách, kdy naznačil vyčkávací taktiku. Případné zmírňování americké monetární expanze v budoucnu v kombinaci se silným dolarem by dále oslabovalo zlato.
Trh dnes bude sledovat dubnovou obchodní bilanci USA (14.30 SEČ) s očekáváním meziměsíčního poklesu jejího velkého deficitu. Vystoupení šéfa Fedu Bernankeho (16.00 SEČ) by se již nemělo výrazně lišit od jeho včerejšího projevu v kongresu.
Josef Kvarda
Analytik