Co si ohlídat
Nejčastějším kamenem úrazu bývá rozlišení úrokové sazby a roční procentní sazby nákladů. V případě RPSN se k úrokové sazbě připočítávají další poplatky (mj. poplatek za vedení účtu), které dají v kombinaci s úrokovou sazbou částku, kterou reálně zaplatíte.
Co je třeba dokládat
Pokud si berete bezhotovostní půjčku při nákupu v obchodě, zprostředkovatel (prodejce) po vás jistě bude požadovat občanský průkaz, další doklad totožnosti (například řidičský průkaz) a především doložení trvalého příjmu (ať se jedná o pracovní poměr, podnikatelskou činnost nebo důchody).
Klasika vs. 1/10
Žádáte-li o tzv. úvěr 1/10, zaplatíte nejprve 10% akontaci a následně deset rovnoměrných splátek. Nákup na splátky tedy přeplatíte právě o výši akontace (jednu desetinu). Alternativou k půjčkám 1/10 je běžný úvěr, kdy si délku (a tím pádem i výši) splácení určujete sami, stejně jako akontaci. V tomto ohledu složte raději vyšší zálohu a úvěr dohodněte na delší dobu.
Připlaťte si za jistotu
Ačkoliv si to málokdo připouští, v životě každého z nás může nastat situace, kdy se ocitneme v platební neschopnosti. V „lepším“ případě kvůli ztrátě zaměstnání, v tom horším kvůli zdravotním potížím nebo nedej bože úmrtí.
Pro tyto případy pojišťovny poskytují tzv. pojištění výdajů. Když nastane jedna z výše zmíněných situací, pojišťovna vám, popřípadě vaší rodině vyplatí plnění ve výši splátky, v určitých případech i celé pojistky.