Zlato ztrácí svůj lesk

17.08.2012 | , Finance.cz
INVESTICE


Světová poptávka po zlatě od dubna do června 2012 dle údajů World Gold Council (WGC) výrazně klesla. Celosvětová spotřeba se v tomto období snížila o 7 procent neboli 76 tun a dostala se tak na úroveň, kde byla naposledy na jaře roku 2010.

Nižší zájem o žlutý kov byl zaznamenán jak na straně šperků, tak na straně investičního zlata a jeho cena v tomto období na finančních trzích klesla o 4.3 procenta.

Poptávku negativně ovlivnil vývoj v Indii

Hlavním důvodem nepříznivého vývoje poptávaného množství vzácného kovu byla ekonomická situace v Indii, která byla v roce 2011 celosvětově největším importérem zlaté rudy. Na globální poptávce se podílela až 32 procenty. Po ní následovala Čína (20 procent), Evropa a Rusko (13 procent), Severní Amerika (8 procent) a ostatní země (15 procent). Budoucí poptávka Indie je momentálně pro WGC divokou kartou. WGC jako nezisková organizace 22 předních těžařů zlata má za cíl stimulovat poptávku po zlatě jak ze strany průmyslu, šperkařů a investorů. Proto je pro ni velmi důležité pravidelně mapovat veškeré faktory ovlivňující jeho poptávku.

Bídná poptávka Indie byla negativně ovlivněna zejména slabou domácí měnou. Indická rupie od dubna do konce června oslabila vůči americkému dolaru o více než 10 procent, což cenu zlata v Indii výrazně předražovalo. Dalším negativním podnětem bylo letos na jaře zdvojnásobení dovozních cel na zlato z 2 na 4 procenta.

V Evropě poptávka po zlatě rostla

Poptávka po žlutém kovu klesla od dubna do června 2012 také v Číně a USA. Na druhé straně rostla v Evropě, kterou pořád sužují obavy o buducnost společné měnové unie, a tak se zajišťuje nákupem zlata. Jistotu ve zlatě také hledají i centrální banky.

World Gold Council předpokládá, že poptávka po vzácném kovu by se v druhé půlce roku 2012 mohla opět obnovit. Vše bude záležet hlavně na následujících faktorech:

  • Vývoj indické rupie vůči USD

    V případě, že by rupie začala opět vůči americkému dolaru posilovat, mohlo by to znovuobnovit poptávku po žlutém kovu druhého nejlidnatějšího státu Země.

  • Měnové uvolňování ze strany FEDu a ECB.

    Pokud některá z těchto centrálních bank znovu spustí kohoutek expanzivní měnové politiky, bude to pozitivním impulzem pro růst ceny zlata. Nejbližší velká událost v tomto ohledu nás čeká 31. srpna, kdy všichni investoři toužebné očekávají proslov šéfa FEDu Bena Bernankeho v Jackson Hole, který by mohl nastavit budoucí směr vývoje finančních trhů na podzim.

  • Řecko

    V případě, že by Řecko opustilo eurozónu, způsobilo by to na trzích dočasný strach a nejistotu, z čehož by mohlo těžit zlato, které investorům tradičně poskytuje bezpečný přístav v turbulentních časech.BOSSA
Autorka působí jako hlavní analytička ve společnosti Bossa.

BOSSA – Makléřský dům banky ochrany životního prostředí, působí na polském kapitálovém trhu od roku 1995, řadí se tak mezi nejdéle působících brokery v Polsku.

 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE