Shrnutí týdne – Akciové indexy testovaly rezistence

17.08.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Obchodování na finančních trzích se uplynulém týdnu neslo ve znamení optimismu. Riziková aktiva zamířila vzhůru, konzervativní investice naopak …

Obchodování na finančních trzích se uplynulém týdnu neslo ve znamení optimismu. Riziková aktiva zamířila vzhůru, konzervativní investice naopak poklesly. Americké akciové indexy testovaly rezistence na úrovni letošních maxim. Dluhopisy se naopak dostaly pod prodejní tlak. Na komoditních trzích se dařilo především ropě Brent. Dolů zamířila naopak cena kávy, rýže či cukru.

Zveřejněné makroekonomické statistiky dopadly smíšeně. Pozitivně překvapily maloobchodní tržby v USA (+0,8% vs. oček. +0,3%) nebo průmyslová produkce v USA (+0,6% vs. oček. +0,5%). Statistiky z Evropy potvrdily pokles ekonomiky eurozóny. Příčinou je zhoršující se dluhová krize a úsporná opatření některých zemí. Hrubý domácí produkt poklesl ve druhém čtvrtletí o 0,2 procenta, což naplnilo očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Meziroční pokles činí 0,4 procenta. Největší ekonomika euozóny (Německo) vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,3 procenta. Italská ekonomika poklesla o 0,7 procenta, španělská o 0,4 procenta, portugalská o 1,2 procenta. Francie se potýká se stagnací.

Americké akciové indexy zamířily vzhůru a v průběhu týdne bojovaly s rezistencemi na úrovni letošních maxim. Optimismus na trzích nepřál dluhopisům, které výrazně propadly. Na měnových trzích se nedařilo americkému dolaru nebo japonskému jenu. Naopak vzhůru zamířil kanadský dolar.

Na komoditních trzích jsme byli svědky smíšeného vývoje. V růstu pokračovala cena ropy. Pod prodejní tlak se naopak dostala káva Arabika i Robusta, cukr nebo rýže.

Cenu ropy Brent podporovala kombinace hned několika faktorů. Optimismus na trzích vyvolávají spekulace o blížících se stimulačních opatřeních centrálních bank. Podporou je i vzrůstající napětí na Blízkém východě. Investoři se obávají možného preventivního útoku Izraele na íránská jaderná zařízení. Izraelský premiér označil íránský jaderný program za největší hrozbu své země. V neposlední řadě je nutné zmínit i údržbu ropné infrastruktury v Severním moři.

Pro zemní plyn byla nepříznivou zprávou předpověď chladnějšího počasí na východě Spojených států. Podle meteorologů se mají teploty držet pod normálem typickým pro toto období roku po příštích šest až deset dní.

Na trhu s platinou znepokojila investory zpráva z Číny o nižších prodejích automobilů. Asociace výrobců automobilů uvedla, že se v červenci v zemi prodalo 1,12 milionu osobních aut, což nenaplnilo očekávání analytiků ve výši 1,13 milionu kusů. Trh se nedaří rozhýbat ani velkými slevami, které se v některých případech pohybují až na úrovni 25%.

Na šestitýdenní minima se během týdne propadla cena kávy Arabika. Příčinou je příznivé počasí, které umožňuje rychlý průběh sklizně. Následně se zvyšují dodávky komodity na světové trhy. Svou roli sehrává i nižší sezónní poptávka. International Coffee Organization odhaduje letošní úrodu kávy v Brazílii na 56 miliónů žoků, což je o 12 miliónů více než loni.

Společnost World Gold Council (WGC) zveřejnila svůj pravidelný report o stavu trhu se zlatem. Zpráva za druhé čtvrtletí odhalila pokles globální poptávky o 7,1% z 1065,8 tuny na 990 tun. Příčinou byla slabší investiční poptávka (-23 procent) a nižší prodeje šperků (-15 procent). WGC dále odhaduje, že centrální banky nakoupí v tomto roce 500 tun zlata. Ve druhém čtvrtletí poptávaly 157,5 tuny zlata, přičemž ve stejném období předchozího roku nakoupily 66,2 tuny. Zájem o zlato roste v posledních měsících i mezi významnými světovými finančníky. Soros Fund Management držel na konci června ve svém portfoliu 884 400 akcií ETF SPDR Gold Trust, tedy fondu, který investuje do fyzického zlata. Na konci března měl George Soros nakoupeno o polovinu méně akcií. John Paulson zvýšil investice do akcií fondu o 26% na 21,8 milionu kusů.
 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE