Ranní komentář pro 31.8.2012

31.08.2012 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké indexy včera silněji poklesly kvůli obavám o globální ekonomický růst a nejistotám pramenícím z evropské dluhové krize. Index S&P 500 tak poklesem o 0,8 % opět uzavřel pod úrovní 1400 bodů. Nejvíce sledovanou událostí ovšem dnes bude sympózium centrálních bankéřů v Kansaském Jackson Hole, kde guvernér Fedu Ben Bernanke vystoupí se svým projevem nazvaným Pokrizová monetární politika. Tomuto setkání trhy věnují silnou pozornost kvůli tomu, že v roce 2010 bylo právě zde naznačeno kvantitativní uvolnění s pořadovým číslem dvě.

Na evropské scéně je také pořádně živo. Španělský premiér Mariano Rajoy se po schůzce s francouzským prezidentem Hollandem nechal slyšet, že nebude žádat o celkový bailout, dokud nebudou jasně známy konkrétní podmínky takové pomoci a také dokud Evropská centrální banka detailně neodhalí své plány ke snížení výnosů z dluhopisů zemí jako je právě Španělsko či Itálie. Takovýto krok je pochopitelný a odložení bailoutu nejspíše nebude mít dlouhého trvání, jelikož již ve čtvrtek příští týden proběhne zasedání ECB, kde budou její plány představeny. Kromě celkového bailoutu není ještě ani jasno o využití 100 mld. EUR, které jsou Španělsku k dispozici pro rekapitalizaci tamních bank. Podle informovaných zdrojů zvažuje španělská vláda rekapitalizaci největší domácí bankovní instituce Bankia vlastními prostředky. Touto cestou se snaží španělští politici pomoci držitelům junior dluhopisů Bankie, kteří by jinak o významnou část svých prostředků přišli. Takovéto dluhopisy nakupovaly především španělské domácnosti, a tak by tento krok byl veřejností velmi vřele přijat a vynesl Rajoyovi jistě i nějaké politické body.

Německý deník Bild přinesl informaci o možné rezignaci guvernéra Bundesbanky Weidmanna. Ten zvažovat rezignaci kvůli plánu ECB k nákupu vládních dluhopisů na sekundárních trzích, s čímž německý guvernér ostře nesouhlasí. Odchod z čela Bundesbanky si ale měl rozmyslet právě kvůli tomu, aby mohl na zasedání ECB v příštím týdnu hlasovat proti tomuto plánu.

Zaměstnanci palubního personálu německého leteckého přepravce Lufthansa dnes vstoupili do stávky, která probíhá od dnešní páté hodiny ranní do 13:00, tj. celkem bude trvat 8 hodin a proběhne pouze na letišti ve Frankfurtu. Během prvních 2 hodin zrušila Lufthansa již 68 letů. Spor probíhá již 13 měsíců a týká se výše platů. Odbory palubního personálu požadují růst platů o 5%, zatímco vedení společnosti je ochotno navýšit platy jen o 3,5%. Je pravděpodobné, že další stávky budou následovat. (Tomáš Menčík)

Dnes očekáváme:

Z evropských makrodat budou dnes v 11:00 sledovány reporty o vývoji spotřebitelské inflace a nezaměstnanosti za srpen, resp. červenec. V USA budou kromě výše zmíněného proslovu Bernankeho očekávána data týkající se Chicago PMI (15:45), spotřebitelské důvěry dle Un. of Michigan (15:55) a průmyslových objednávek (16:00).

Kompletní Ranní komentář ke stažení zde. zde. (346,35 KB)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE