Uplynulý týden se na finančních trzích nesl v duchu opatrnosti. Akciové indexy stagnovaly, mírně posílily dluhopisy, které tak korigovaly předchozí ztráty. Korekce se dočkal i americký dolar. Většina komodit se nacházela pod prodejním tlakem. Největší propady zažil sektor energií, obilovin a olejnin a výprodejům se nevyhnula ani platina či paládium.
V průběhu týdne investory nepříjemně překvapily makroekonomické statistiky přicházející ze světa, které potvrzují, že globální ekonomika dále zpomaluje. Zklamáním byly zprávy o průmyslové produkci v Číně nebo o exportech v Japonsku. Příliv negativních statistik pokračuje i v případě Evropy. Jednou z nich byl i největší pokles prodejů automobilů za posledních šest měsíců. Optimismus naopak vzbudila v investorech Bank of Japan, která rozšířila svůj program nákupu aktiv o dalších 126 miliard dolarů. Ze Spojených států přišla pozitivní zpráva z oblasti stavebnictví. Národní asociace stavebních společností v USA oznámila, že index optimismu jejich členů vzrostl na nejvyšší úroveň od června 2006. Růst stavebních objednávek naznačuje, že sektor nahmatal po delší době půdu pod nohama, což by mohlo pomoci i americké ekonomice.
Riziková aktiva korigovala předchozí růst. Vzhůru zamířily naopak dluhopisy a americký dolar. Komoditní měny mírně poklesly. Ke konci týdne se na evropském kontinentu začalo spekulovat o blížící se žádosti Španělska o záchranu. Akciové indexy stagnovaly. Za pozornost stála zpráva od společnosti FedEx, která snížila svůj odhad celoročního zisku. Firma je jedním z největších přepravců zásilek na světě a bývá investory považována za barometr stavu globální ekonomiky.
Korekční fáze se nevyhnula ani sektoru komodit. A to i přesto, že zájem o komodity mezi spekulanty vzrostl na nejvyšší úroveň za uplynulých 16 měsíců. Velcí spekulanti zvýšili v týdnu končícím 11. září své net-long pozice napříč 18 komoditami o 0,3 procenta na 1,33 milionu kontraktů, což je nejvyšší číslo od května 2011. Pod prodejním tlakem byl především sektor energií, obilovin a olejnin a poklesu cen se nevyhnula ani platina či paládium.
Sóju srážely níže zprávy o lepší očekávané úrodě v Jižní Americe. Až 70% plochy významných pěstitelských oblastí komodity v Argentině by mělo být v těchto dnech zavlaženo až 3,8 centimetry srážek. Podobný scénář je očekáván příští týden v Brazílii. Produkce sojových bobů ze strany obou zmíněných zemí by se mohla v nejbližší sezóně zvýšit až o 27%. Počasí se pozvolna zlepšuje i ve Spojených státech, což by mělo pomoci tamní úrodě.
Cukr tlačily ke dnu zprávy o lepší úrodě. Brazílie hlásí rychlejší sklizeň. Produkce cukru v brazilském centrálně–jižním regionu, který je zodpovědný za pětinu světové produkce, vzrostla ve druhé polovině srpna meziročně o 12%. Komoditě nepřály ani zprávy z Číny. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že v sezóně 2012/13 (začne v říjnu) dodá Čína, která je největším importérem cukru na světě, na trhy 13,7 miliónu tun cukru, což je o 19 % více oproti očekávané produkci v tomto roce. V příštím roce by měl být globální přebytek cukru na trzích 5,2 milionu tun, přičemž v tomto roce bude nabídka překonávat spotřebu o 8,4 milionu tun. Odhad zveřejnila Rabobank International.
Cena kávy poklesla díky zprávám o vyšších zásobách. Zásoby kávy typu Arabica monitorované burzou ICE Futures U.S. se vyšplhaly v průběhu týdne na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Za rok 2012 zatím vzrostly o 36% na 2,08 milionu pytlů.
Platina korigovala předchozí prudký růst po zprávách z Jižní Afriky o ukončení stávky a návratu horníků do dolů.
Kakao se ocitlo pod prodejním tlakem po zprávách o příznivém počasí na Pobřeží Slonoviny a v Ghaně. Dle předpovědi by většinu území zmíněných dvou afrických zemí měly v příštích pěti dnech zavlažit dešťové přeháňky.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.