Obchodování na finančních trzích se v uplynulém týdnu neslo v mírně optimistickém duchu. Vývoj na jednotlivých trzích byl nicméně smíšený. Akciové indexy mírně posílily, státní dluhopisy stagnovaly. Na měnových trzích zamířil k jihu americký a australský dolar nebo japonský jen. Posílilo naopak euro. V případě komodit se investoři zaměřili opět na drahé kovy. Vzhůru zamířila cena platiny, paládia, zlata nebo stříbra. V sektoru potravin zaujal svým růstem cukr. Pod prodejním tlakem bylo naopak kakao, sója či pšenice.
Makroekonomické událostí
V uplynulých dnech věnovali investoři pozornost zasedání centrálních bank. Reserve Bank of Australia na počátku týdne opět snížila úrokové sazby, a to na nejnižší úroveň od roku 2009. Centrální bankéři snížili úrokovou míru o 0,25% na 3,25%. Analytici oslovení agenturou Bloomberg pokles očekávali. Australský dolar reagoval na vzniklou situaci znehodnocením. Jednou z příčin je nižší odhad růstu v těžebním průmyslu, který je pro zemi jednou z klíčových oblastí. Guvernér Glenn Stevens dále odhadl, že tempo růstu australské ekonomiky v následujícím roce bude oproti předchozím predikcím slabší. Investory nepřekvapila ani ECB, která ponechala úrokové sazby nezměněny. Prezident Mario Draghi ujistil finanční trhy, že je připraven v případě potřeby nakupovat státní dluhopisy problematických zemí. Oči investorů jsou tak upřeny na Španělsko, které uvažuje o žádosti o záchranu. Centrální bankéři zasedali i ve Velké Británii. Ani zde jsme se však nedočkali žádné změny. K rozšíření programu nákupu cenných papírů nepřistoupila v průběhu týdne ani Bank of Japan. Významnou událostí byla dále páteční ostře sledovaná statistika z amerického pracovního trhu. Výsledky byly smíšené. Nezaměstnanost překvapivě poklesla z 8,1% na 7,8%. Zklamáním ovšem byla tvorba pracovních míst v soukromém sektoru.
Akcie, dluhopisy, měny
Na trhu státních dluhopisů bylo poměrně klidno. Bondy stagnovaly či mírně klesaly. Americké akciové indexy zamířily opět vzhůru. Optimismus mezi investory podpořily lepší než očekávané makroekonomické statistiky ze Spojených států. Pozitivně překvapil ISM index ve výrobě, žádosti o podporu v nezaměstnanosti, prodeje automobilů, ISM index mimo výrobu nebo tovární objednávky. Na měnových trzích se nedařilo americkému dolaru. Vzhůru zamířilo naopak euro. Po poklesu úrokových sazeb se investoři zbavovali australského dolaru.
Komodity
Na komoditních trzích se investoři zaměřili na drahé kovy. Rostla cena platiny, paladia, zlata nebo stříbra. Podporou jsou obavy ze znehodnocení měn, které může být v dlouhodobém horizontu důsledkem aktuální extrémně uvolněné měnové politiky Bank of England, Bank of Japan, ECB a Fedu.
Množství drženého zlata v trezorech burzovně obchodovaných produktů se zvýšilo o 4,1 tuny na rekordních 2554,3 tuny. Kromě uvolněné monetární politiky jsou podporou i produkční problémy v Jižní Africe. Společnost Gold One International oznámila, že její zaměstnanci vstoupili do stávky. V důsledku stávek se dodávky zlata z Jižní Afriky snížily přibližně o 40%.
Cena zemního plynu se v uplynulém týdnu vyšplhala na nejvyšší úroveň od prosince minulého roku. Příčinou byla předpověď chladnějšího počasí v USA. Společnost Weather Derivatives předpokládá, že v následujícím týdnu bude poptávka po teple v zemi o 78% vyšší oproti normálu.
Cena pšenice poklesla díky dešťovým srážkám, které spadly v důležitých pěstitelských oblastech v USA. Počasí pomůže především úrodě pšenice ve státě Kansas, který je z hlediska pěstování této odrůdy ve Spojených státech nejvýznamnější.
Cenu sóji srážely níže zprávy o rychlejší sklizni. Teplé a suché počasí urychlilo sklizeň komodity ve Spojených státech. K 30. září bylo v USA sklizeno přibližně 41% z celkové úrody. Ve stejném období minulého roku se hodnota pohybovala na úrovni 15%. V případě kukuřice bylo sklizeno 54% úrody. Jedná se o nejrychlejší tempo sklizně od roku 1981. Úroda se však nachází v nejhorším stavu od roku 1988. K 30. září bylo 33% úrody sójových bobů a 50% kukuřice ve špatném až velmi špatném stavu.
Vepřové půlky (lean hogs) podpořily zprávy o vyšší poptávce ze strany zpracovatelů masa v USA. Cena se vyšplhala na dvouměsíční maximum. Zpracovatelé reagují na vyšší poptávku po vepřovém v maloobchodě.
Cena kakaa poklesla na pětitýdenní minimum, když přišly příznivé zprávy z Pobřeží slonoviny. Země je největší producent komodity na světě. Tamní vláda se dohodla s farmáři na minimální výkupní ceně 1,48 USD za 1 kilogram kakaových bobů. A to s platností od 1. října. Stejně tak se povedlo vyřešit spory týkající se přepravních nákladů.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.